„Mobilizacja” została słowem roku na Ukrainie
Słownik nowożytnego języka ukraińskiego i slangu „Mysłowo” wybrał słowo „mobilizacja” jako słowo roku 2023.
Autorzy wyjaśnili, że termin ten znajdował się w centrum debaty publicznej przez cały rok, a największe zainteresowanie osiągnięto w grudniu, kiedy rząd przedstawił parlamentowi głośny projekt ustawy mobilizacyjnej.
Należy zauważyć, że słowo „mobilizacja” zastąpiło innego kandydata – „kontrofensywa”. Z wojną związani są także inni pretendenci do tytułu słowa roku. Kompilatorzy słownika wyróżnili w szczególności:
„ухилянт” – uchyljant – to człowiek, który wymyka się mobilizacji. Polityczne kierownictwo kraju, które nie bierze odpowiedzialności za trudne decyzje i przenosi strzelców do wojska, nazywane jest także unikaczem
„jajka za 17 hrywien” — jako symbol korupcji w Ministerstwie Obrony Ukrainy
„blokada/deblokada” – w związku z blokadą przez Rosję ukraińskich portów morskich i ich częściowym odblokowaniem poprzez zniszczenie Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej; a także nieprzyjazne działania polskich przewoźników i rolników, którzy również blokują granicę, szkodząc ukraińskiej gospodarce;
* lato na Krymie — teza szefa Głównego Zarządu Wywiadu Cyryla Budanowa jako symbol wygórowanych oczekiwań społeczeństwa ukraińskiego wobec kontrofensywy.
*wojna pozycyjna — termin zyskał popularność po opublikowaniu artykułu Naczelnego Wodza Załużnego o przejściu wojny w nowy etap.
* konflikt — nierealistyczne oczekiwania co do kontrofensywy doprowadziły do znacznych zawirowań w społeczeństwie ukraińskim i szeregu konfliktów, z których najważniejszym był konflikt pomiędzy Prezydentem Zełenskim a Naczelnym Wodzem Załużnym.
* drony — gwałtowny wzrost wykorzystania dronów, w szczególności FPV i dronów morskich, miał istotny wpływ na przebieg działań wojennych w tym roku.
Jedynym słowem z kontekstu globalnego na tej liście jest AI (sztuczna inteligencja), choć jej obecność wiąże się z integracją AI z systemami wojskowymi.