Chmielnicka Elektrownia Jądrowa niedługo najpotężniejszą w Europie
Po zakończeniu budowy nowych bloków energetycznych w EJ Chmielnicki moc elektrowni przekroczy nawet pojemność okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże.
Rozpoczynają się przygotowania do budowy bloków energetycznych Khaes-5 i Khaes-6 w elektrowni jądrowej w Chmielnickim z wykorzystaniem technologii znanej amerykańskiej firmy Westinghouse AR1000. Odbywa się to jednocześnie z budową trzeciego bloku energetycznego stacji. Na miejscu budowy rozpoczęły się prace związane z budową chłodni kominowych (chłodnic wodnych) dla przyszłych bloków energetycznych.
Poinformowało o tym Ministerstwo Energetyki Ukrainy.
W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Energii Ukrainy Herman Galuszczenko, Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink, pełniący obowiązki prezes zarządu JSC NAEK Energoatom Petro Kotin oraz prezes i dyrektor wykonawczy Westinghouse Electric Company Patrick Fragman.
„To ważny projekt geopolityczny będący przedmiotem wspólnego zainteresowania Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Technologie, które wspólnie zbudujemy i rozwiniemy, wyprzeją Rosjan z europejskiego rynku energetyki jądrowej” – podkreślił Herman Galuszczenko.
Szef Ministerstwa Energii przypomniał, że Westinghouse we współpracy z ukraińskimi specjalistami wyprodukował w rekordowym czasie nowy rodzaj paliwa jądrowego, co zniszczyło rosyjski monopol na rynku.
„To był pierwszy krok. Teraz robimy drugi, żeby wypchnąć Rosjan z rynków dzięki współpracy przy budowie reaktorów nowego typu dla Europy – AR 1000. To początek naszej wielkiej drogi do nowych zwycięstw” – oświadczył minister.
Szef Ministerstwa Energii podkreślił, że AR 1000 to najnowocześniejsza technologia, której ważną cechą jest zdolność manewrowania.
„Specjalną cechą amerykańskiej technologii AR 1000 jest możliwość manewrowania blokami. Dziś wróg uderza i niszczy siły równoważące ukraińskiego przemysłu energetycznego, dlatego bardzo ważna jest dla nas budowa bloków zdolnych do manewrowania. I to jest nasza odpowiedź wobec terrorystów, oni nigdy nie pozbawią nas światła, a nowe technologie pozwolą nam przetrwać” – dodał minister.
Pani Ambasador Bridget Brink z kolei podkreśliła, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji aż do zwycięstwa w wojnie:
„Niezależność energetyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa Ukrainy, a energia jądrowa pokrywa ponad połowę jej zapotrzebowania na energię elektryczną. W zeszłym tygodniu w elektrowni jądrowej w Chmielnickim świętowaliśmy pierwszy krok w budowie 9 nowoczesnych, bezpiecznych reaktorów jądrowych, które zastąpią sprzęt z czasów sowieckich. Dziękuję Hermanowi Galuszczence, firmie Energoatom i amerykańskiej firmie Westinghouse za projekt, który pomoże zapewnić niepodległą przyszłość Ukrainy”.
Patrick Fragman podkreślił, że technologia AR 1000 pozwala na budowanie bardzo kompaktowych i wydajnych jednostek napędowych.
Petro Kotin powiedział, że po zakończeniu budowy nowych bloków energetycznych w EJ Chmielnicki moc wytwórcza przekroczy nawet moc okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże, która jest obecnie największa w Europie.
„KHANPP nr 5 będzie pierwszym w Europie blokiem jądrowym zbudowanym w oparciu o amerykańską technologię AR 1000. Modernizacja ukraińskiej energetyki jądrowej jest bardzo istotna, szczególnie ze względu na ograniczenie wytwarzania ciepła i wody w kraju, spowodowane zniszczeniami spowodowanymi rosyjskimi atakami rakietowymi” – podkreślił szef „Energoatomu”.
Należy zauważyć, że dla odpowiedniej konstrukcji opracowano i zatwierdzono uzasadnienie techniczne i ekonomiczne. Obecnie projekt ustawy jest przygotowywany do dalszego rozpatrzenia przez Rząd i Radę Najwyższą Ukrainy. Technologia AP 1000 posiada licencję amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego.
Reaktory Westinghouse AR1000
Należą do najnowocześniejszych, które uzyskały certyfikat na początku XXI wieku, a ich budowę rozpoczęto w 10 latach nowego stulecia, szczególnie w Chinach i USA, pisze zn.ua. Reaktory te są pierwszymi na świecie zbudowanymi według schematu III+. To nowa generacja reaktorów jądrowych, które charakteryzują się znaczącymi ulepszeniami, w tym nowymi pasywnymi systemami bezpieczeństwa oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, które przyczyniają się do optymalizacji kosztów ich produkcji.
Więcej o elektrowni jądrowej Chmielnicki
Znajduje się na zachodzie Ukrainy, na granicy trzech regionów: Chmielnickieo, Równego i Tarnopolskiego.
Budowę Elektrownii Chmielnicki rozpoczęto w 1981 roku i obecnie posiada ona dwa reaktory. Pierwszy rozpoczął pracę w 1987 r., drugi w 2004 r. Obydwa bloki energetyczne EJ Chmielnicki są wyposażone w reaktory typu WWER-1000 i mają łączną moc 2000 MW. Początkowo Elektrownie Chmielnicki planowano jako czteroblokową. Teraz Energoatom zamierza zbudować w elektrowni jądrowej Khao dwa kolejne bloki energetyczne WWER-1000 oraz dwa mocniejsze bloki AP1000 o mocy do 1200 MW. Jeśli te plany zostaną zrealizowane, łączna moc elektrowni jądrowej Chmielnicki przekroczy 6 tys. MW.