Czortków, czyli perła regionu tarnopolskigo

80 kilometrów na południe od Tarnopola położona jest miejscowość Czortków.Ze względu na swoje naturalne położenie a także historię i to co ma do zaoferowania obecnie śmiało może być nazywana „perłą ziemi tarnopolskiej”.

Zamek w Czortkowie

Rejon miasta był już zamieszkiwany w czasach antycznych. Jeśli chodzi o te bardziej współczesne to w 1522 roku nastąpiła lokacja miasta przez Jerzego Czartkowskiego herbu Korab jako miasto prywatne. Prawa magdeburskie miastu nadał Zygmunt I Stary.

W 1522 roku w miejscowości znajdowało się 150 gospodarstw w których żyło 1150 mieszkańców. W tym czasie też zbudowano też Staroczortkowski zamek. Jego ruiny stoją po dzień dzisiejszy a z nich rozpościera się widok na położone poniżej miasto.
Aktualnie w zamku znajduje się restauracja.

Chortków dzisiaj

Dzisiaj miasto to liczy sobie 29 tysięcy mieszkańców i wydaje się być trochę zapomniane i.. niedoinwestowane, chociaż o dużym potencjale. Ulice w centrum wymagają trochę pracy, jakość nawierzchni na niektórych z nich pozostawiała sporo do życzenia. Jednak życie w otoczonym przez wzgórza miasteczko, przez którego centrum wije się rzeka Seret, ma swój duży urok nawet w najbardziej ponurym okresie zimowym.

Centrum Czortkowa, obwód tarnpolski.

W centrum miasta znajduje się kilka kościołów a także restauracji. Napotkać też możemy budynki administracji rządowej które znajdują się wokół głównego placu.

Na jednym z budynków w samym centrum miasta powiewa flaga Polski. Nie jest to jedyny akcent świadczący o bliskości wielu mieszkańców do swojej dawnej ojczyny.

Dęby i pamiątkowa tablica ku pamięci pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich

Na ulicy obok szkoły idąc w kierunku zamku natrafić możemy na dwa dęby posadzone ku pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich. Co ciekawe skwer na którym możemy natrafić na pamiątkową tablicę nazywał się już wcześniej skwerem Lecha Kaczyńskiego.

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich, Czortków, obwód tarnopolski

Napisy na pamiątkowej tablicy są w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

W rocznicę 500-lecia Miasta Czortków.

Te dęby posadzono dla uczczenia pamięci polskiej pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich poległych za wolną Polskę i wolną Ukrainę w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Rodacy,
Mieszkańcy Czortkowa

Tablica ta została uroczyście odsłonięta 4 września 2022 roku z udziałem ambasadora Polski w Ukrainie Bartosza Cichockiego. Ceremonia odsłonięcia tablicy przypadła w 500. rocznicę nadania Czortkowowi praw miejskich przez króla Zygmunta I Starego. W trakcie uroczystości odczytano listy od prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Kościoły w Czortkowie

W mieście znajduje się 8 cerkwi kościołów. Jedna z nich Cerkiew Świętego Księcia Apostolskiego Włodzimierza Wielkiego jest w budowie od 1993 roku.

Cerkiew Świętego Księcia Apostolskiego Włodzimierza Wielkiego w Czortkowie.

W samym centrum miasta znajduje się zaś zabytkowy kościół rzymskokatolicki, czyli Kościół Świętego Stanisława. W tym miejscu znajdował się już w XVII wieku kościół i klasztor dla Dominkanów. Na przełomie XIX i XX wieku zdecydowano o zbudowaniu nowego (obecnego) kościoła, którego budowę ukończono 1918 roku.

Kościół Świętego Stanisława, Czortków.

Największe wrażenie robi znajdująca się obok Czortkowskiego zamku prawosławna Cerkiew Świętego Wstawiennictwa, która została uznana za zabytek architektury o znaczeniu lokalnym.

Prawosławna Cerkiew Świętego Wstawiennictwa, Czortków, Ukraina

Nocleg w Czortkowie

Czortków to świetnie miejsce na weekendowy wypad poza duże miasto. Ze względu na małą popularność baza noclegowa w Czortkowie nie jest duża. W miejscowości znajdują się dwa hotele, chociaż w pierwszym roku wojny otwarty był tylko hotel Hetman. Oferuje dobry standard pokoi, a obok niego znajduje się restauracja z kuchnią godną polecenia.

W internecie na serwisie booking.com dostępnych jest także kilka prywatnych mieszkań.  Ze względu na aktualnie trwającą wojnę warto zadzwonić do hotelu  czy właściciela apartamentu i bezpośrednio sprawdzić dostępność.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *