Czortków, czyli perła regionu tarnopolskigo

80 kilometrów na południe od Tarnopola położona jest miejscowość Czortków. Ze względu na swoje naturalne położenie a także historię i to co ma do zaoferowania obecnie śmiało może być nazywana „perłą ziemi tarnopolskiej”.

Chortków dzisiaj

Dzisiaj miasto to liczy sobie 29 tysięcy mieszkańców i wydaje się być trochę zapomniane i.. niedoinwestowane, chociaż o dużym potencjale. Ulice w centrum wymagają trochę pracy, jakość nawierzchni na niektórych z nich pozostawiała sporo do życzenia. Jednak życie w otoczonym przez wzgórza miasteczko, przez którego centrum wije się rzeka Seret, ma swój duży urok nawet w najbardziej ponurym okresie zimowym.

Centrum Czortkowa, obwód tarnopolski./ Zdjęcie własne.

W centrum miasta znajduje się kilka kościołów a także restauracji. Napotkać też możemy budynki administracji rządowej które znajdują się wokół głównego placu.

Na jednym z budynków w samym centrum miasta powiewa flaga Polski. Nie jest to jedyny akcent świadczący o bliskości wielu mieszkańców do swojej dawnej ojczyny.

Dęby i pamiątkowa tablica ku pamięci pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich

Na ulicy obok szkoły idąc w kierunku zamku natrafić możemy na dwa dęby posadzone ku pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich. Co ciekawe skwer na którym możemy natrafić na pamiątkową tablicę nazywał się już wcześniej skwerem Lecha Kaczyńskiego.

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich, Czortków, obwód tarnopolski / Zdjęcie własne.
Tablica pamiątkowa / Zdjęcie własne.

Napisy na pamiątkowej tablicy są w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

W rocznicę 500-lecia Miasta Czortków.

Te dęby posadzono dla uczczenia pamięci polskiej pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich poległych za wolną Polskę i wolną Ukrainę w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Rodacy,
Mieszkańcy Czortkowa

Tablica ta została uroczyście odsłonięta 4 września 2022 roku z udziałem ambasadora Polski w Ukrainie Bartosza Cichockiego. Ceremonia odsłonięcia tablicy przypadła w 500. rocznicę nadania Czortkowowi praw miejskich przez króla Zygmunta I Starego. W trakcie uroczystości odczytano listy od prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Zamek w Czortkowie

Rejon miasta był już zamieszkiwany w czasach antycznych. Jeśli chodzi o te bardziej współczesne to w 1522 roku nastąpiła lokacja miasta przez Jerzego Czartkowskiego herbu Korab jako miasto prywatne. Prawa magdeburskie miastu nadał Zygmunt I Stary.

W 1522 roku w miejscowości znajdowało się 150 gospodarstw w których żyło 1150 mieszkańców. W tym czasie też zbudowano też Staroczortkowski zamek. Jego ruiny stoją po dzień dzisiejszy a z nich rozpościera się widok na położone poniżej miasto.
Aktualnie w zamku znajduje się restauracja.

Kościoły w Czortkowie

W mieście znajduje się 8 cerkwi kościołów. Jedna z nich Cerkiew Świętego Księcia Apostolskiego Włodzimierza Wielkiego jest w budowie od 1993 roku.

Cerkiew Świętego Księcia Apostolskiego Włodzimierza Wielkiego w Czortkowie./ Zdjęcie własne

W samym centrum miasta znajduje się zaś zabytkowy kościół rzymskokatolicki, czyli Kościół Świętego Stanisława. W tym miejscu znajdował się już w XVII wieku kościół i klasztor dla Dominkanów. Na przełomie XIX i XX wieku zdecydowano o zbudowaniu nowego (obecnego) kościoła, którego budowę ukończono 1918 roku.

Kościół Świętego Stanisława, Czortków./ Zdjęcie własne.

Największe wrażenie robi znajdująca się obok Czortkowskiego zamku prawosławna Cerkiew Świętego Wstawiennictwa, która została uznana za zabytek architektury o znaczeniu lokalnym.

Prawosławna Cerkiew Świętego Wstawiennictwa, Czortków, Ukraina./Zdjęcie własne.

Sporo ciekawych informacji na temat kościołów w Czortkowie możemy dowiedzieć się z dokumentu przygotowanego przez „Boska Telewizja”. W materiale tym głos zabierają polscy Dominikanie oraz siostry zakonne, które stacjonują w Czortkowie.

Na czortkowskim osiedlu można spotkać takie cudo – Złoty Jeleń./ Zdjęcie własne.

Cmentarz w Czortkowie

W Czortkowie znajdował się Polski Cmentarz Wojenny, będący miejscem spoczynku oficerów i żołnierzy poległych w latach 1918–1920. Niemniej jednak, po zakończeniu II wojny światowej, część tej nekropolii została przeznaczona na pochówki ukraińskie. Obecne upamiętnienie powstało jedynie na wydzielonej części tego cmentarza.

Nocleg w Czortkowie

Czortków to świetnie miejsce na weekendowy wypad poza duże miasto. Ze względu na małą popularność baza noclegowa w Czortkowie nie jest duża. W miejscowości znajdują się dwa hotele, chociaż w pierwszym roku wojny otwarty był tylko hotel Hetman. Oferuje dobry standard pokoi, a obok niego znajduje się restauracja z kuchnią godną polecenia.

W internecie na serwisie booking.com dostępnych jest także kilka prywatnych mieszkań. Ze względu na aktualnie trwającą wojnę warto zadzwonić do hotelu czy właściciela apartamentu i bezpośrednio sprawdzić dostępność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *