Deficyt handlowy od stycznia do maja wyniósł prawie 9 mld dolarów

Deficyt handlowy Ukrainy wzrósł do 8,97 miliarda dolarów w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku w porównaniu z deficytem około 1 miliarda dolarów odnotowanym w tym samym okresie rok temu, podały służby statystyczne w piątek.

W oświadczeniu podano, że eksport towarów wyniósł 16,45 mld USD od stycznia do maja, podczas gdy import osiągnął 25,42 mld USD w pierwszych pięciu miesiącach 2023 r.
Analitycy stwierdzili, że ciągły wzrost importu był oznaką odporności gospodarczej podczas wojny Rosji z Ukrainą, ponieważ firmy sprowadzały towary niezbędne do kontynuowania działalności.
Dane pokazały, że import wzrósł o około 24% od stycznia do maja, a produkty budowy maszyn i sprzęt energetyczny były jednymi z najpopularniejszych towarów wwożonych na Ukrainę.

Ukraiński import towarów gwałtownie maleje

Jednak ukraiński eksport nadal się kurczył, spadając o 15,6% od stycznia do maja w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Największy spadek o 60,6% odnotowano w eksporcie metali i wyrobów stalowych, ponieważ ukraińskie porty nad Morzem Czarnym – główne szlaki żeglugowe dla eksportu stali przed wojną – były nadal blokowane po rosyjskiej inwazji.
Ukraina, główny światowy producent zbóż, zdołała kontynuować eksport zboża dzięki umowie wynegocjowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Turcję w zeszłym roku, aby pomóc złagodzić światowy kryzys żywnościowy. Najnowsze dane pokazały, że eksport zboża wzrósł w okresie styczeń-maj br. o 19,6%.

źródło: reuters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *