Do Rejestru Osób Zaginionych na Ukrainie wpisano już ponad 24 000 osób

Jednolity Rejestr Osób Zaginionych zawiera obecnie ponad 24 000 osób, a los 7 000 z nich jest nieznany.
Komisarz ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko powiedział to podczas okrągłego stołu w Ukrinform.

Rejestr osób zaginionych ruszył w maju, o czym informowaliśmy naszych czytelników. W ciągu 2 miesięcy znalazło się w nim już ponad 24 tysiące osób.

„W rejestrze osób zaginionych, który został otwarty na początku maja, mamy tam obecnie wpisanych ponad 24 tys. osób. Jest pewien postęp, bo odnaleźliśmy już ponad 8 tys. osób, z czego około 60 proc. niewoli” – powiedział Kotenko.

Według Kotenko, są też informacje o 8 tys. osób o ich miejscu pobytu lub śmierci.

„Dlaczego uważam, że 60-65 proc. poszukiwanych przez nas osób naprawdę żyje? Bo rozumiemy liczbę więźniów w koloniach i aresztach śledczych i wiemy, ilu poszukiwanych chcemy odesłać do domu”, dodał komisarz.

Jednocześnie Kotenko podkreślił, że nie ma danych o miejscu pobytu około 7 tys. osób.

Przypomniał, że poszukiwania osób zaginionych trwają od 2014 roku.

„Po 2014 roku (przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę – red.) szukaliśmy wojska… teraz zaginęło 65 osób – wojskowych, a 28 z nich ma zgodność DNA. nie zgadzamy się z tym, więc mamy z tym pewien problem. A mamy ponad 300 osób, które wciąż są zaginione, zaginione, nie znamy ich miejsca pobytu. Dotyczy to osób zaginionych od 2014 roku” – wyjaśnił.

Infolinia dla rodzin osób zaginionych

Jak poinformowano, rodziny osób zaginionych mogą dzwonić pod numer (066) 053-11-39, aby uzyskać bezpłatną poradę prawną. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00.

źródło:Ukrinform

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *