Gazprom nie zapłaci Polsce miliardów za Nord Stream 2

Sąd apelacyjny prawomocnie uchylił decyzję prezesa UOKiK o gigantycznej karze ponad 29 mld zł dla Gazpromu i jego pięciu partnerów budujących Nord Stream 2.

Jak informuje Puls Biznesu Polski Sąd Apelacyjny uchylił decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasza Chróstnego o nałożeniu kary na rosyjski Gazprom i jego partnerów budujących gazociąg Nord Stream 2.

Dziennik przypomina, że sprawa miała początek w 2015 r., kiedy do UOKiK wpłynął wniosek sześciu spółek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2, biegnącego z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do okolic Greifswaldu w Niemczech. W 2016 r. urząd zgłosił zastrzeżenia do tej koncentracji.

Uznał bowiem, że planowana transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przedsiębiorcy wycofali wniosek o połączenie. Wkrótce jednak firmy podpisały umowę na finansowanie gazociągu. UOKiK wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi i jego pięciu kontrahentom – podano.

W październiku 2020 roku Tomasz Chróstny doszedł do wniosku, że Gazprom bez zgody prezesa UOKiK dokonał koncentracji w celu budowy i eksploatacji rurociągu, i wydał decyzję nakładającą kary na kwotę około 60 mln dolarów. Sam Gazprom został ukarany grzywną w wysokości ponad 29 mld pln (7,6 miliarda dolarów). Partnerzy Gazpromu zaś otrzymali następujące kary : Engie Energy (55 mln pln), Uniper (29 mln pln), OMV (87 mln pln) , Shell (30 mln pln) i Wintershal (30 mln pln)l.

„To koniec zamkniętego procesu, w którym rosyjski gigant gazowy walczył z decyzją UOKiK” – czytamy w publikacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *