Holandia przekaże dodatkowe 2,2 mld USD na pomoc Ukrainie

Jak podała agencja Reuters Holandia zobowiązała się dostarczyć Ukrainie dodatkowe 2 miliardy euro (około 2,2 miliarda dolarów) pomocy wojskowej w 2024 roku.

Minister obrony narodowej Holandii Kajsa Ollongren określiła to jako wyraz niezłomnego wsparcia dla Ukrainy w konflikcie z Rosją.

To zobowiązanie jest częścią szerszego pakietu pomocy, który Holandia planuje udzielić Ukrainie w przyszłym roku. Pakiet ten obejmuje początkowo 102 miliony euro na odbudowę i pomoc humanitarną, z możliwością zwiększenia tej kwoty w ciągu roku w razie potrzeby.

Ollongren podkreśliła, że najnowsze zobowiązanie zwiększa łączną wartość holenderskiego wsparcia dla Ukrainy w trakcie konfliktu do około 7,5 miliarda euro.

„Najważniejsze jest dla nas zapewnienie dodatkowych 2 miliardów euro pomocy wojskowej w przyszłym roku” – powiedziała Ollongren w rozmowie z agencją Reuters.

Minister obrony zaznaczyła, że wsparcie to zapewni ciągłość pomocy, która jest kluczowa dla Ukrainy, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów w Holandii, zaplanowanych na 22 listopada, które mogą wpłynąć na skład rządzącej koalicji.

Ollongren dodała, że forma wsparcia zostanie dostosowana do potrzeb Kijowa i może obejmować zaawansowane technologie dronów.

zdjęcie: depositphotos

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *