Kobiety będą mogły decydować o rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego

Rada najwyzsza zezwoliła kobietom w ciąży na samodzielne decydowanie o rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego.

Rada Najwyższa w drugim czytaniu w całości przyjęła projekt ustawy nr 9271, zgodnie z którym kobiety w ciąży mogą iść na urlop macierzyński później niż 70 (90) dni przed przewidywaną datą porodu w celu proporcjonalnego zwiększenia poporodowej części urlop.

 

Ustawa przewiduje możliwość samodzielnego ustalenia przez kobietę w ciąży terminu rozpoczęcia urlopu w związku z ciążą i porodem z uwzględnieniem wskazań lekarskich. Ponadto kobiety w ciąży mogą przesunąć dni urlopu ustanowione przez prawo na okres poporodowy.

Jednocześnie łączny wymiar urlopu macierzyńskiego nie powinien przekraczać łącznie 126 dni kalendarzowych i 140 dni kalendarzowych w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci lub powikłań porodowych.

„To bardzo słuszna inicjatywa, bo teraz kobieta w ciąży została koniecznie wysłana na wakacje. Nawet gdyby miała możliwość kontynuowania pracy” – napisał Jarosław Żeleznyak, poseł z frakcji parlamentarnej „Głos”.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że dzięki uchwalonej ustawie uwzględnione zostaną stanowiska i interesy kobiet, które chcą kontynuować pracę przed porodem i mieć więcej czasu na powrót do zdrowia po porodzie. Jednocześnie podkreśla się, że ciąża u kobiet powinna przebiegać bez powikłań.

A jak było do tej pory?

Obowiązujące prawo przewiduje, że wymiar urlopu w związku z ciążą i porodem wynosi odpowiednio 70 dni kalendarzowych i 56 dni, bez możliwości przeniesienia dni na okres poporodowy. Ponadto kobietom nie zapewniono możliwości zmiany terminu rozpoczęcia takiego urlopu, biorąc pod uwagę ich stan zdrowia i samopoczucie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *