Niemiecki kanał ZDF nakręcił materiał o tym, jak Mariupol „funkcjonuje” pod okupacją rosyjską
Dziennikarz niemieckiej publicznej telewizji ZDF Armin Körper, kierujący moskiewskim odziałem stacji, nakręcił reportaż o życiu w Mariupolu pod okupacją rosyjską.
Materiał został opublikowany na stronie internetowej ZDF 29 stycznia 2023 roku.
Od rozpoczęcia przez Rosję wojny agresywnej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku w Mariupolu zginęło tysiące ludzi. Smutny punkt kulminacyjny nastąpił, gdy miesiąc po rozpoczęciu wojny wojsko rosyjskie zbombardowało teatr, w którym schroniły się setki ludzi. W maju tego samego roku poddali się ostatni obrońcy Azovstala.
Ale jak obecnie wygląda życie pod okupacją rosyjską? Kto jeszcze mieszka w Mariupolu? Korespondent ZDF Armin Coerper pojechał do miasta, rozglądał się i rozmawiał z ludźmi.
Körper stwierdził, że w mieście nie ma żadnych ograniczeń i po Mariupolu można się swobodnie poruszać, a jego zespołu nikt nie obserwował. Zapewnił, że zdaje sobie sprawę, że miasto jest okupowane przez Rosję, ale jednocześnie twierdzi:
„Mariupol nie jest miastem duchów, chcę to jasno powiedzieć”.
Dziennikarz opowiedział także o teatrze dramatycznym w Mariupolu, w którym Rosjanie za pomocą bomby lotniczej zabili ponad 600 cywilów. Według niego przed okupacją rosyjską nie wolno było tu organizować przedstawień w języku rosyjskim, ale teraz „sytuacja się zmieniła”.
„Kolejnym miejscem, w którym można poczuć rosyjską okupację, jest edukacja. W szkołach pojawiły się nowe podręczniki i nowe programy nauczania. Lekcje historii w naturalny sposób wpisują się w rosyjską narrację” – stwierdził Körper w swoim materiale.
Według niemieckiego reportera miasto funkcjonuje: są sklepy i restauracje, ogrzewanie, ciepła woda i internet.
Miasto działa. Sklepy i restauracje są otwarte. Jest ogrzewanie i bieżąca, ciepła woda oraz internet.
A opór? „Nic takiego nie widzę” – stwierdził niemiecki dziennikarz. Zamiast tego Rosjanie mają osiedlać się w Mariupolu.
„Z punktu widzenia Rosji miało to sens. Jeśli gospodarka tutaj, w porcie i tak dalej, ma znów działać, potrzebni są ludzie. A Rosja ma oczywiście interes w osiedlaniu tutaj Rosjan”. – stwierdził korespondent.
Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ile osób obecnie mieszka w Mariupolu.
Nie ma oficjalnych danych. Körper odniósł wrażenie, że większość była prorosyjska.
„Jeśli w tym mieście nadal są ludzie o poglądach prozachodnich, to prawdopodobnie są oni znacznie bardziej powściągliwi i mogą też obawiać się represji, jeśli z nami porozmawiają” – przyznał Körper.
ZDF skrytykowane za ten reportaż wydało oświadczenie
ZDF poważnie podchodzi do krytyki doniesień Mariupola. Dyrektor moskiewskiego studia Armin Körper jako dziennikarz udał się do Mariupola, aby uzyskać niezależny obraz sytuacji na terytoriach okupowanych z naruszeniem prawa międzynarodowego. Relacjonuje miasto, które zostało doszczętnie zniszczone przez rosyjską wojnę agresywną i jej wymuszoną rusyfikację. Armin Körper jasno daje do zrozumienia, że przeciwnicy rosyjskiej okupacji muszą obawiać się represji, jeśli będą rozmawiać z zachodnim dziennikarzem.
W wywiadzie dla „ZDFheute live” 29 stycznia 2024 r. Armin Körper wybrał wprowadzające w błąd sformułowanie „miasto działa”. Jednak samo wyróżnienie tego cytatu daje jedynie skrócone wrażenie. Armin Körper opisuje raczej, jak Rosja stara się stworzyć wrażenie normalności i odbudowy przy znacznych środkach finansowych.
W tym samym programie reporterka ZDF Anne Brühl z Odessy relacjonowała pogląd Ukrainy na terytoria okupowane przez Rosję i sytuację ukraińskich uchodźców wewnętrznych.
W swoich doniesieniach z Ukrainy ZDF nigdy nie pozostawiał wątpliwości, że Mariupol to terytorium nielegalnie okupowane przez Rosję i kto jest agresorem i ofiarą tej wojny.