Parlament podnosi od sierpnia podatki do poziomu sprzed wojny

Parlament Ukrainy przegłosował w piątek powrót stawek podatkowych od początku sierpnia do poziomu sprzed inwazji Rosji, co ma na celu zwiększenie dochodów budżetowych i dostosowanie się do programu pożyczkowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ustawodawca Jarosław Zheleznyak powiedział, że posłowie głosowali za poparciem przepisów, które zniosłyby ujednolicony podatek w wysokości 2% dla setek małych i średnich przedsiębiorców, podnosząc stawki.

Rząd wprowadził obniżki podatków i inne środki gospodarcze wkrótce po inwazji Rosji 24 lutego 2022 r., aby pomóc firmom przetrwać zakłócenia spowodowane wojną.

„Po długich dyskusjach parlament w całości poparł projekt ustawy podatkowej. Przyjęcie tej ustawy jest ważnym warunkiem przewidzianym w porozumieniu z MFW” — powiedział Zheleznyak w komunikatorze Telegram.

Minister finansów Serhij Marczenko powiedział agencji Reuters w tym miesiącu, że posunięcie to wygenerowałoby dodatkowe dochody rządu w wysokości do 10 miliardów hrywien (271 milionów dolarów) do końca 2023 roku.

Ukraina jest w dużym stopniu uzależniona od pomocy zagranicznej w celu sfinansowania wydatków budżetowych w tym roku, ponieważ wojna poważnie uderzyła w gospodarkę. Zniesienie przywilejów podatkowych i zwiększenie dochodów budżetowych to kluczowe warunki programu pożyczkowego MFW o wartości 15,6 mld USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *