Port w Kołobrzegu wznowił przeładunek ukraińskiego zboża

W trzecim kwartale tego roku w kołobrzeskim porcie przeładowano ponad 73 tysiące ton ładunków, tj. o ponad 25 tysięcy ton więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Obroty towarowe wzrosły o 52% w związku ze wznowieniem przeładunków ukraińskich produktów rolnych.

Wcześniej Kołobrzeg nie został uwzględniony w uchwale polskiego rządu ws. tranzytu ukraińskiego zboża. W trzecim kwartale port wznowił przyjmowanie ukraińskich produktów rolnych, co pozwoliło zwiększyć obroty towarowe.

Ogółem w okresie lipiec-wrzesień polski port obsłużył ponad 73 tys. ton ładunków wobec 48 tys. ton w tym samym okresie w 2022 roku. W trzecim kwartale tego roku obsłużono 30 statków towarowych, czyli aż o 11 więcej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku.

Jak wskazuje Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg w komunikacie prasowym, przeładunki zbóż wróciły po 3 miesiącach przerwy. Była ona spowodowana faktem, że po wprowadzeniu zakazu importu zbóż z Ukrainy na polski rynek przy utrzymaniu tranzytu w rozporządzeniu ministra rozwoju i technologii wśród portów morskich nie uwzględniono Kołobrzegu jako ośrodka tranzytowego.

– Daliśmy świadectwo temu, że jesteśmy nieprzewidywalni w swoich działaniach jako państwo, przez co budowanie długookresowych relacji biznesowych jest postrzegane jako ryzykowne, skoro jedno rozporządzenie może wywrócić wszystko do góry nogami – skomentował w rozmowie z “Rynkiem Infrastruktury” Artur Lijewski, prezes zarządu ZPMK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *