Praca w Rumunii: jaka praca i zarobki bez znajomości języka?

Rumunia zapewniła schronienie około 140 000 Ukraińców. Kraj konkuruje z Polską i innymi krajami Europy Wschodniej o ukraińskich pracowników.

Margarita Nesterenko, szefowa rekrutacji międzynarodowej w Platformie Migracyjnej EWL, powiedziała RBC-Ukraine, jakie prace i wynagrodzenia są oferowane w Rumunii bez znajomości języka i jakie warunki stwarza się Ukrainkom z dziećmi.

Jaką pracę można znaleźć bez doświadczenia i znajomości języka?

Ukraińcom bez znajomości języka rumuńskiego i doświadczenia oferowana jest praca w przedsiębiorstwach z branży motoryzacyjnej, spożywczej i przetwórczej oraz w piekarniach.

„W Rumunii, podobnie jak w Polsce czy Czechach, również dużo pracy jest w przedsiębiorstwach branży motoryzacyjnej, które produkują podzespoły do samochodów. Takie wakaty przeważają, ponieważ coraz więcej koncernów samochodowych przenosi swoje linie produkcyjne do Rumunii” – zauważa Margarita Nesterenko.

Zarobki nawet do 1,5 tysiąca euro

Tradycyjnie też, bez doświadczenia i języka, można znaleźć pracę w zakładach mięsnych. W niektórych takich przedsiębiorstwach pracownikom zapewnione są dwa bezpłatne posiłki.

„Podstawowe minimalne wynagrodzenie wynosi 600-640 euro na rękę. Można zarobić 1200-1500 euro miesięcznie dzięki pracy w godzinach nadliczbowych, nocnym zmianom i premiom. W Boże Narodzenie i Wielkanoc pracodawcy wypłacają także dodatkowe 50% wynagrodzenia w ramach dodatku premiowego.” – dodała Nesterebko

Bezpłatne zakwaterowanie i transport

Większość pracodawców zapewnia bezpłatne zakwaterowanie i bezpłatny transport do pracy. Aby ułatwić komunikację w przedsiębiorstwach, ukraińską kadrą opiekują się koordynatorzy, którzy mówią po ukraińsku lub rosyjsku i znają język rumuński.

Osobliwością Rumunii jest to, że takie przedsiębiorstwa zlokalizowane są w dużych miastach lub na ich przedmieściach. Dzięki temu pracownicy mają dostęp do infrastruktury dużych miast.

Duże ułatwienia w Rumunii dla obywateli Ukrainy

Status tymczasowej ochrony w Rumunii może uzyskać każdy obywatel Ukrainy, niezależnie od tego, czy w chwili rozpoczęcia wojny przebywał na Ukrainie.

„W przeciwieństwie do wielu krajów UE Rumunia nie odmawia tymczasowej ochrony, jeśli dana osoba korzystała już z azylu w innym kraju UE lub posiada wizy lub zezwolenie na pobyt w innych krajach Europy. Po przybyciu do Rumunii Ukraińcy mogą ubiegać się o ochronę czasową w Generalnym Inspektoracie ds. Imigracja.” – podkreśla Margarita Nesterenko.

Posiadanie tymczasowej ochrony w Rumunii daje Ukraińcom prawo do pracy bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Dokument ten daje także prawo do pobytu w kraju przez okres jednego roku z możliwością przedłużenia.

„Ukraińcy mają także możliwość podjęcia pracy w Rumunii na podstawie paszportu biometrycznego i podjęcia pracy przez 3 miesiące bez otrzymania statusu tymczasowej ochrony. A następnie – złożenia dokumentów o zezwolenie na pobyt w oparciu o dostępność pracy” – dodaa Nesterenko.

Proste i liberalne podejście do obywateli Ukrainy

Takie proste i liberalne podejście Rumunii do legalizacji i zatrudnienia przyciąga Ukraińców. Do pracy w kraju wracają osoby, które już pracowały w kraju po inwazji na pełną skalę. A także wielu, którzy po raz pierwszy wybierają się do pracy w Rumunii.

„Teraz jako kraj migracji (zarówno zarobkowej, jak i azylowej) Rumunię wybierają mieszkańcy obwodów odeskiego i chersońskiego ze względu na bliskość geograficzną i niebezpieczną sytuację w tych regionach. Są wśród nich także kobiety z dziećmi, gdyż duzi rumuńscy pracodawcy zapewniają opiekę dziećmi, podczas gdy kobiety pracują”, – mówi Margarita Nesterenko.

Do Rumunii często wyjeżdżają także Ukraińcy, którzy posiadali tymczasową ochronę w innych krajach europejskich, a chcą zmienić kraj zamieszkania i zarabiać pieniądze.

Rośnie także zainteresowanie pracodawców pracą Ukraińców. Przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę w Rumunii głównie obywatele krajów azjatyckich pracowali przy prostych pracach fizycznych. Teraz Rumunia konkuruje z Polską i innymi krajami Europy Wschodniej o ukraińskich pracowników.

zdjęcie: shuttertstock/Bukareszt, Rumunia – 2 marca 2022: Kwiaty, świece i banery z różnymi przesłaniami na płocie ambasady Ukrainy. podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *