Prawa językowe dla mniejszości narodowych kością niezgody między Węgrami a Ukrainą

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował Ukrainę i zapowiedział iż Węgry nie będą wspierać Ukrainy w żadnej kwestii w stosunkach międzynarodowych, dopóki nie zostaną przywrócone prawa językowe tamtejszym Węgrom.

Węgierski premier wygłosił swoją przemowę przed parlamentem Węgier.

„Chcą przekształcić (węgierskie szkoły) w szkoły ukraińskie, a jeśli to nie zadziała, chcą je zamknąć”„Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej kwestii na scenie międzynarodowej, dopóki nie przywróci ona praw gwarantujących prawa Węgrów” – powiedział Orban.

Według niego prawa około 150 000 etnicznych Węgrów na Ukrainie do posługiwania się językiem ojczystym zostały rzekomo ograniczone, zwłaszcza w edukacji, po przyjęciu w Kijowie w 2017 roku ustawy ograniczającej używanie języków mniejszości w szkołach.

Niedawno wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna powiedziała, że Ukraina jest gotowa wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących praw mniejszości narodowych, jeśli zajdzie taka potrzeba, przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia do UE.

23 sierpnia Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 9610 „O zmianie ustawy Ukrainy „O mniejszościach narodowych (wspólnotach) Ukrainy” dotyczący niektórych zagadnień realizacji praw i wolności osób należących do mniejszości narodowe (społeczności) Ukrainy.”

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *