Premier Słowacji Fico o zbiórce 4 mln euro przez Słowaków „To jak pierdnięcie w drzewo”

Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że 4 miliony euro, które Słowacy zebrali na zakup amunicji dla Ukrainy i tak „nie zmienią sytuacji” i użył czeskiego porównania, które oznacza „pierdnięcie w drzewo”.

Poinformował o tym portal Noviny.

Fico udzielił wywiadu kanałowi telewizyjnemu JOJ24. Dziennikarz zapytał go o opinię na temat inicjatywy społeczneh mającej na celu zbiórkę środków na amunicję dla Ukrainy.

Początkowo szef słowackiego rządu starał się unikać tego tematu. W końcu, powiedział, „ludzie mają prawo myśleć, że kule i bomby są ważniejsze niż pomoc chorym na raka na Słowacji”.

„Gdybyśmy dzisiaj powiedzieli, że zorganizujemy zbiórkę na rzecz pacjentów chorych na raka, prawdopodobnie nie zebraliśmy tak wiele” – powiedział Fizo.

Opowiedział także, jak Słowacja pomaga Ukrainie, wspominając o zatwierdzonej w 2014 roku rewersie gazowym i naprawie przejścia granicznego.

„Niech każdy obywatel Republiki Słowackiej robi ze swoimi pieniędzmi, co chce, to jego decyzja. Wiesz, co mówią Czesi? Že prd do Stromovky (można przetłumaczyć jako „pierdnąć na drzewo”). Przepraszam za wyrażenie, to jest symboliczne, to jest tylko symboliczne” – powiedział szef słowackiego rządu.

Dodał, że pieniądze przeznaczone przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską na wsparcie militarne Ukrainy „niczego nie zmienią”.

„Za rok, dwa będzie tak samo – wszystkie pieniądze zostaną wydane, może coś ukradną, ale na Ukrainie nic się nie zmieni i będziemy tu, gdzie jesteśmy. Takie jest moje stanowisko. Dlatego nadal będę dać pierwszeństwo pokojowemu rozwiązaniu, zawieszeniu broni za wszelką cenę” – podsumował premier.

Organizacja pozarządowa „Pokój Ukrainy”, jedna z tych, które zainicjowały zbiórkę środków na amunicję, stwierdziła, że Fico obraził wszystkich zwolenników inicjatywy, przede wszystkim 99-letniego Otto Shimka, uczestnika akcji Powstanie w 1944 r. przeciwko pronazistowskiemu reżimowi Josefa Tiso – pisze Tyzden.

Jak podkreślali organizatorzy, głównym celem było symboliczne włączenie Słowacji do „czeskiej inicjatywy” – i udało się to osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *