Reforma emerytalna na Ukrainie

Na Ukrainie za półtora miesiąca, od 1 stycznia 2024 r., zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę. Wielu obywateli, którzy mogliby w tym roku udać się na odpoczynek, gdyby ukończyli już 60. rok życia, w 2024 roku nie będzie mogło przejść na emeryturę na takich samych warunkach.

Jednym z punktów tej reformy jest systematyczne wydłużanie okresu ubezpieczenia niezbędnego do przejścia na emeryturę. Z każdym rokiem jest ona wyższa. Dlatego jeśli w tym roku Ukraińcy będą mieli jeszcze 30 lat doświadczenia ubezpieczeniowego, aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, to w przyszłym roku trzydzieści lat nie wystarczy – potrzebne będzie co najmniej 31 lat.

Dłuższy staż pracy

Wielu Ukraińców będzie musiało nadrobić zaległości emerytalne do 2028 roku, do czasu, gdy minimalny wymagany okres ubezpieczenia przestanie wynosić 35 lat. Zatem, aby w wieku 60 lat zostać emerytem, Ukraińcy będą musieli pracować całkowicie legalnie i bez przerw co najmniej od 25 roku życia.

Niektórzy jednak będą mogli przejść na emeryturę z mniejszym doświadczeniem. Takie prawo otrzymają jednak nie w wieku 60 lat, ale w wieku 63 lub 65 lat.

Wzrost minimalnej emerytury

Już od 1 stycznia przyszłego roku wzrosną emerytury minimalne i maksymalne, a także emerytura minimalna 65-letnich obywateli posiadających pełny staż ubezpieczeniowy (30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn).

Indeksacja emerytur nastąpi od 1 marca. Gabinet Ministrów twierdzi, że przeciętna emerytura wzrośnie o 16%. Ale jednocześnie nie zostanie on podwyższony o ten sam procent dla wszystkich. Rząd oznajmił, że emeryci, którzy już dawno udali się na zasłużony odpoczynek, otrzymają większe podwyżki odpraw. A ci, którzy niedawno zostali emerytami, będą mieli symboliczną indeksację. W ten sposób możliwe będzie częściowe zrównanie emerytur starszych i młodszych emerytów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *