Rozpoczęła się budowa rurociągu o długości 150 km w celu przywrócenia dostaw wody po zniszczeniu tamy Kachowka

Ukraina rozpoczyna budowę 150-kilometrowego rurociągu w celu przywrócenia dostaw wody po zniszczeniu przez Rosję tamy Kachowka.

Ukraina rozpoczęła budowę głównego wodociągu dla regionów dotkniętych wybuchem tamy Kachowka.

Projekt obejmuje budowę wodociągów łączących inne zbiorniki wodne z ukraińskimi miastami Krzywy Róg, Marhanets, Nikopol, Tomakiwka i inne. Projekt ma przywrócić zaopatrzenie w wodę ponad 1 mln osób z obwodów zaporoskiego, chersońskiego, mikołajowskiego i dniepropietrowskiego.

Sieć wodociągowa składać się będzie z 3 głównych nitek wodociągowych o długości prawie 150 km.

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział, że w zakup i logistykę rur o wymaganej średnicy i pomp o dużej wydajności zaangażowani byli międzynarodowi partnerzy.

– Tak wysokie tempo prac jest możliwe przy całkowitym zaufaniu i współpracy między społecznościami, władzami regionalnymi i centralnymi – dodał Kubrakow.

. Jeszcze w dniu tragedii, z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju Gminy, Terytoriów i Infrastruktury, Rząd zatwierdził decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld UAH z Funduszu Likwidacji Skutków Agresji Zbrojnej oraz Agencji ds. Recovery podjęła się realizacji projektów budowlanych wodociągów.

6 czerwca 2023 r. Rosja wysadziła tamę Kahovka w południowej części ukraińskiego Dniepru. Zalanych zostało 600 kilometrów kwadratowych ziemi, a kilka ukraińskich miast i setki wiosek zostało pozbawionych wody.

zdjęcie: Oleksandr Kubrakow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *