Rozpoczęto budowę domów dla dużych rodzin zastępczych z rejonów przyfrontowych

Na Ukrainie rozpoczęła się budowa pierwszych 14 domów dla dużych rodzin zastępczych z regionów pierwszej linii frontu, które utraciły domy.
Informacja ta została przekazana w oświadczeniu Ministerstwa Polityki Społecznej oraz Kancelarii Prezydenta.
Domy powstają kosztem międzynarodowych darczyńców z inicjatywy Fundacji Oleny Zełenskiej „Adres Dzieciństwa”
(„Адреса дитинства”) w 8 regionach. Aktualnie buduje się 14 domów dla dużych rodzin zastępczych (tzw. rodzinne domy dziecka, DBST), które utraciły domy w wyniku wojny.
Ministerstwo poinformowało, iż w Ukrainie obecnie działa łącznie 1310 dużych rodzin zastępczych. Wychowują one od 5 do 10 sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Co najmniej 80 takich rodzin zostało bez dachu nad głową podczas wojny na pełną skalę. Ewakuowały się one do bezpieczniejszych rejonów Ukrainy, ale nadal nie mają stałego miejsca zamieszkania.
Jedną z pierwszych, która otrzymała nowy dom, jest rodzina Ałły i Oleksandra Jarosławcewów z obwodu zaporoskiego. Ich dom w rodzinnej Mychajłowce został doszczętnie zniszczony. Rodzice z jedenaściorgiem dzieci wynajmują mieszkanie w Boryspolu w obwodzie kijowskim. We wsi znajduje się działka pod budowę nowego domu. Revne koło Boryspola.
Jedną z pierwszych rodzin, która otrzyma nowy dom, będzie rodzina Ałły i Oleksandra Jarosławcewów z Zaporoża. Ich dom w rodzinnej Mychajłowce został doszczętnie zniszczony. Teraz rodzice z jedenaściorgiem dzieci wynajmują mieszkanie w Boryspolu pod Kijowem. Działka pod budowę nowego domu położona jest we wsi Revne koło Boryspola.
Projekt Fundacji Eleny Zełenskiej „Adres Dzieciństwa” [Адреса дитинства]
W 2023 roku Fundacja Eleny Zełenskiej uruchomiła projekt „Adres Dzieciństwa”, który polega na budowie mieszkań dla dużych rodzin zastępczych (tzw.DBST).
Obecnie domy budowane są w obwodach charkowskim, kijowskim, czerkaskim, wołyńskim, iwanofrankowskim, lwowskim, żytomierskim i zakarpackim. Wybudowane w ramach projektu mieszkania socjalne zostaną przekazane do bilansu gmin. Rodziny będą mogły w nim mieszkać przez cały okres istnienia swojej dużej rodziny adopcyjnej.
Całkowita powierzchnia każdego budynku wynosi 285,5 metrów kwadratowych. Domy są parterowe, energooszczędne i każdy z nich będzie miał izolowaną elewację. Obudowa będzie wyposażona w pompę ciepła i autonomiczne źródło prądu. Obok domu zostanie zamontowana modułowa wiata betonowa spełniająca normy państwowe. W domu znajdzie się pięć sypialni dziecięcych, pokój rodziców, pokoje do gier i nauki, a także niezbędny sprzęt AGD i meble.
Na budowę pierwszych 14 domów fundacji udało się pozyskać 5,5 miliona dolarów. Projekt wsparły rządy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Estonii, a także australijska Fundacja Minderoo. Partnerami budowlanymi były także CLT-Rezult, ukraińska firma ROCKWOOL oraz organizacja charytatywna Global Empowerment Mission (GEM).