Samodzielna nauka teorii do egzaminu na prawo jazdy jest już możliwa

13 lipca Rada Najwyższa przyjęła w całości projekt ustawy nr 7354, który umożliwia samodzielne studiowanie teorii egzaminów z ruchu drogowego.

Poinformował o tym przewodniczący VRU Rusłan Stefanczuk.

„Umożliwiliśmy przyszłym kierowcom samodzielne zdobywanie wiedzy z części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy. Ustanowiono grzywny dla urzędników szkół nauki jazdy za naruszenie zasad szkolenia kierowców” – napisał na Facebooku.

Dwa nowe artykuły do Kodeksu wykroczeń administracyjnych Ukrainy.

W związku z tym za naruszenie procedury szkolenia, przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji kierowców pojazdów przewidziana jest grzywna w wysokości od 8500 do 13600 hrywien.

Za naruszenie procedury państwowej akredytacji szkół nauki jazdy, zaświadczeń ich specjalistów oraz procedury wydawania lub wydawania prawa jazdy grozi grzywna w wysokości od 8 500 do 17 000 hrywien.

A za naruszenia przez urzędników terytorialnych centrów usług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych procedury przystępowania do egzaminów w celu uzyskania licencji lub wydawania prawa jazdy – grzywna od 17 000 do 51 000 hrywien.

Ograniczenie korupcji w procesie uzyskiwania prawa jazdy

Z kolei deputowany ludowy Ukrainy Paweł Bakunec zauważył, że projekt ustawy ma na celu ograniczenie korupcji w państwie w zakresie możliwości uzyskania prawa jazdy poprzez cyfryzację procedury.

Jak zdać egzaminy na prawo jazdy na Ukrainie?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało zmiany dotyczące zdawania egzaminu na prawo jazdy. W szczególności planuje się wprowadzić w życie fakt przepis pozwalający Ukraińcom do przystąpienia do egzaminu praktycznego nieograniczoną liczbę razy, ale będzie to możliwe tylko przez 2 lata – w czasie ważności świadectwa ukończenia nauki jazdy.

Obecnie kandydat na prawo jazdy ma trzy podejścia do zdania egzaminu praktycznego. Jeśli się nie uda w 3 podejściach to taka osoba musi ponownie przejść przez teorię.

Zmiany te nastąpią w ramach reformy placówek obsługi MSW oraz procesu zdawania egzaminów teoretycznych i praktycznych na prawo jazdy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaplanowało rozpoczęcie tej reformy na lato 2023 roku. Wszystkie główne zmiany powinny zostać zakończone do końca 2023 roku

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *