UE stworzyła wspólną bazę wszystkich ukraińskich uchodźców

Ukraińcy objęci ochroną tymczasową sprawdzani są w ogólnoeuropejskiej bazie danych, do której wprowadzane są odpowiednie informacje przez wszystkie państwa członkowskie UE. Ma to zapobiec sytuacji w której świadczenia socjalne nie dublują się w różnych krajach.

Republika Czeska nalegała na utworzenie takiej bazy danych, gdy w zeszłym roku przewodniczyła Radzie UE.

Poinformował o tym Minister Spraw Wewnętrznych Czech Vit Rakushan w rozmowie z ProUkrainu.

„Prawdopodobnie właśnie po to, aby rozbroić tych, którzy mają tendencję do przedstawiania Ukraińców na naszym terytorium jako problemu. Mówili: „A jeśli Ukraińcy nadużywają świadczeń w jednym kraju, to w drugim, w trzecim?” Wprowadzono więc system ogólny, któremu Republika Czeska przekazuje dane” – powiedział Vit Rakushan.

W niektórych krajach trwało to dłużej, ale teraz system działa – dodał.

„I z tego widać, że próby nadużyć nie są nawet procentowe, ale na milion przypadków. Czasem błędem jest też to, że ktoś się nie wymeldował i nie dopełnił obowiązku opuszczenia któregoś z krajów” – zauważył minister .

Dzięki temu systemowi urzędnicy mają wiedzę, jak wygląda narzędzie tymczasowej ochrony, kto z niego korzysta i w jakim kraju przebywają ludzie.

„Kraje na granicy strefy Schengen mają trochę łatwiej niż Czechy. W końcu Ukraińcy z nas po prostu wyjadą – do domu lub do innego kraju, bez przechodzenia przez jakiekolwiek procedury granicznej. A jeśli zapomną się wymeldować, my nie otrzymają od razu informacji o ich wyjeździe.” – zauważył urzędnik państwowy.

Według niego, gdy ktoś zwróci się o pomoc do jednego z krajów UE, automatycznie oznacza to, że nie ma już prawa do otrzymania takiej pomocy w żadnym innym kraju UE.

„To oczywiście dobre zapobieganie wszelkim przeczuciom, że hojność poszczególnych państw może zostać nadużyta” – powiedział Vit Rakushan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *