Ukraina otworzy 9 kolejnych punktów kontrolnych na granicy z UE

Ukraina planuje budowę 9 samochodowych punktów kontrolnych na granicy z Unią Europejską i modernizację kolejnych 13. Ponadto rząd zabiega o wprowadzenie wspólnej kontroli celnej z krajami UE.

Informacje te przekazał premier Denys Szmyhal podczas posiedzenia rządu 22 sierpnia.

W ramach rozwoju infrastruktury granicznej większość prac planowana jest na granicy z Polską. Tym samym Ukraina powinna otrzymać 160 mln euro kredytu ulgowego na remonty dróg, punkty kontrolne i zakup skanerów. Z kolei Rumunia i Ukraina rozwiną drogi dojazdowe i infrastrukturę kolejową oraz uproszczą kontrolę graniczną.

Jednocześnie Szmyhal powiedział, że obecnie na granicy z UE działa 21 samochodowych punktów kontrolnych.

Rząd dąży także do ustanowienia wspólnej kontroli celnej i granicznej z krajami UE. Oznacza to, że będzie jeden punkt kontrolny, w którym będą pracować przedstawiciele obu państw.

Zdaniem premiera przyspiesza to logistykę i minimalizuje korupcję. Projekt pilotażowy zostanie uruchomiony na granicy polsko-ukraińskiej. Rumunia otrzymała tę samą ofertę.

Bezwizowy system celny

Gabinet Ministrów planuje między innymi kontynuację wdrażania „bezwizowego celnego” z krajami Unii Europejskiej. Chodzi o wymianę informacji celnych dotyczących tranzytu towarów w czasie rzeczywistym.

Szmygal zauważył, że w ciągu 10 miesięcy funkcjonowania takiego „bezwizowego” systemu wydano już 15 000 zgłoszeń tranzytowych w obie strony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *