Ukraina rozpoczyna budowę pierwszego Eurotracka

Umożliwi to uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych pomiędzy ukraińskim Użhorodem a miastami europejskimi: Wiedniem, Bratysławą, Koszycami, Budapesztem, Pragą, Bukaresztem, Dreznem i Belgradem.

Ukraina rozpoczyna budowę pierwszej europejskiej linii kolejowej — z Użhorodu do Czop (najbardziej na zachód wysuniętego miasta na skrzyżowaniu granic ze Słowacją i Węgrami). Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił to w czwartek, 11 kwietnia.

„Użhorod staje się pierwszym ośrodkiem regionalnym Ukrainy, który zostanie połączony z Europą koleją Eurorail. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Użhorodem a Wiedniem, Bratysławą, Koszycami, Budapesztem, Pragą, Bukaresztem, Dreznem i Belgradem, ” powiedział.

Premier dodał, że dzięki realizacji projektu w Użgorodzie powstanie „węzeł komunikacyjny”, który zapewni przesiadkę pasażerów pomiędzy pociągami szerokotorowymi a pociągami krajów Unii Europejskiej.

„Ten projekt nie tylko zapewni komfort ruchu pasażerskiego, ale jednocześnie zapewni nam możliwości logistyczne w transporcie towarowym, zwolni punkty kontrolne dla samochodów po ustaleniu pracy w odpowiednim terminalu logistycznym” – zauważył Shmyhal.

Projekt budowy torów powstał w 2021 roku i będzie realizowany kosztem środków Ukrzaliznycji oraz środków dotacyjnych Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility w proporcji 50 do 50.

Zakończenie montażu jednotorowego odcinka kolejowego o szerokości 1435 milimetrów w istniejącym szerokim rozstawie torów 1520 mm planowane jest na koniec 2025 roku.

Według Szmyhala po Użhorodzie planowana jest budowa Eurotracków ze Lwowa, Czerniowca i Kowla do granicy z UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *