Ukraina spełnia 2 z 7 warunków do rozpoczęcia rozmów o członkostwo w UE

Ukraina spełniła dwa z siedmiu warunków do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych, podają źródła w UE.

W wysoce symbolicznym posunięciu UE przyznała Ukrainie formalny status kandydata do członkostwa rok temu – cztery miesiące po tym, jak Rosja zaatakowała kraj w ramach dążenia do integracji z Zachodem.

Jednak UE postawiła 7 warunków – w tym reformę sądownictwa i ograniczenie korupcji – aby rozpocząć negocjacje akcesyjne. Ukraina wezwała do rozpoczęcia rozmów jeszcze w tym roku.

Raport wykonawczy Komisji Europejskiej jest kamieniem milowym w tym procesie, który zwolennicy dążenia Ukrainy do szybkiego członkostwa w UE mają nadzieję zakończyć w grudniu decyzją 27 krajów członkowskich bloku o rozpoczęciu rozmów z Kijowem.

Dwóch wyższych urzędników UE, którzy zostali poinformowani o raporcie, który nie został jeszcze upubliczniony, powiedziało, że Ukraina spełniła już dwa kryteria. Jeden z urzędników powiedział, że dotyczyły one reformy sądownictwa i prawa medialnego i dodał, że w raporcie skupiono się na pozytywach.

„Jest postęp. Raport będzie umiarkowanie pozytywny” – powiedziała osoba, która wypowiedziała się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Ukraina w ostatnich miesiącach mocno walczyła z korupcją i media obiegły informacje między innymi o zatrzymaniu szefa Sądu Najwyższego w związku z podejrzeniem łapówki w wysokości 2,7 miliona dolarów.

Oprócz zintensyfikowanych działań przeciwko korupcji, inne kryteria obejmują reformę ukraińskiego Trybunału Konstytucyjnego i organów ścigania, środki przeciwdziałające praniu pieniędzy, a także ustawy mające na celu powstrzymanie oligarchów i ochronę praw mniejszości narodowych.

Zgodnie z potrzebami Ukraina powołała nowych szefów Wyspecjalizowanej Prokuratury Antykorupcyjnej i Narodowego Biura Antykorupcyjnego, choć ustawę antyoligarchiczną z 2022 r. uznano za niewystarczającą.

Raport – zapowiadany jako tymczasowa aktualizacja przed bardziej formalną oceną w październiku – trafi w środę do 27 krajowych wysłanników UE w centrum bloku w Brukseli, a następnie na spotkanie ministrów spraw europejskich w Sztokholmie w czwartek.

27 krajów członkowskich ma decydujący głos w sprawie tego, czy i kiedy rozpocząć rozmowy członkowskie z Kijowem.

Aby się zakwalifikować, Ukraina musiałaby dostosować swoje przepisy do wielu obszernych standardów UE, od klimatu po pracę. W praktyce droga Ukrainy do członkostwa musi trwać latami i niewielu wierzy, że kraj ten może do niej przystąpić, będąc w stanie wojny z Rosją.

Sąsiedzi Ukrainy na wschodniej flance UE, Polska i kraje bałtyckie, generalnie popierają szybką ścieżkę dla Kijowa, podczas gdy zachodnie, starsze państwa członkowskie, w tym Francja, Niemcy i Holandia, są bardziej niechętne temu pomysłowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *