Ukraińscy uchodźcy wyjeżdżają z Polski do Niemiec. Dlaczego?
Ukraińscy uchodźcy zaczęli napływać z Polski do Niemiec. Tendencja ta skłoniła władze polskie do zbadania przyczyn tego zjawiska.
Tak wynika z opracowania „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy w migracji ukraińskich uchodźców”, którego prezentacja odbyła się 13 września w Centrum Mediowym Ukraina – Ukrinform. W dyskusji udział wzięli: Jan Malicki, profesor, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Andrzej Korkus, Prezes Zarządu Platformy Migracyjnej EWL, Mariusz Kowalski, lekarz dyplomowany, socjolog oraz Margarita Sytnyk, rzeczniczka Platformy Migracyjnej EWL
Podczas tego panelu poruszone zostały poniższe zagadnienia:
- Co miało największy wpływ na decyzję ukraińskich uchodźców o przeprowadzce z Polski do Niemiec?
- Co najbardziej przyczynia się do integracji obywateli Ukrainy w Polsce, a co w Niemczech?
- Jaka jest sytuacja finansowa obywateli Ukrainy w Niemczech?
- Co motywuje obywateli Ukrainy do dłuższego pobytu w Niemczech?
- Czy uchodźcy z Ukrainy planują powrót z Niemiec do Polski?
- Co najbardziej zachęciłoby uchodźców do powrotu na Ukrainę po zakończeniu wojny?
Margarita Sytnyk, rzeczniczka Platformy Migracyjnej EWL, powiedziała, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wielu Ukraińców wyjeżdżało z Polski do różnych krajów europejskich, zwłaszcza do Niemiec.
„Liczba obywateli Ukrainy w Niemczech wzrosła o około 450 tys., podczas gdy w Polsce spadła o 350 tys.(…)Postanowiliśmy zbadać tę tendencję” – powiedziała Sytnyk.
Jak powiedział Jan Malicki, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej UW, w Polsce uchodźcy z Ukrainy, z których 94% to kobiety, aktywnie włączyli się w poszukiwanie pracy. 71% Ukrainek podjęło już pracę. Według niego tendencja do migracji ukraińskich uchodźców z Polski skłoniła polskie władze do zbadania jej przyczyn.
Jakie są najważniejsze przyczyny wyjazdu z Polski do Niemiec?
Jak wynika z badania, wśród przyczyn migracji ukraińskich uchodźców do Niemiec znajduje się obecność w Niemczech przyjaciół, którzy już się tam osiedlili i pomagają znajomym w podjęciu tego kroku, a także wyższe zarobki, wyższe świadczenia socjalne dla uchodźców i lepsza opieka medyczna usług niż w Polsce. Tak powiedział Andrzej Korkus, prezes zarządu Platformy Migracyjnej EWL.
Istotnym czynnikiem, który pomógł Ukraińcom w integracji ze społeczeństwem i odnalezieniu się na rynku pracy, są także organizowane przez rząd niemiecki kursy języka niemieckiego dla uchodźców.
W badaniu wzięło udział 400 uczestników z różnych regionów Ukrainy, w różnym wieku i z różnym wykształceniem, którzy początkowo przebywali w Polsce, a następnie przenieśli się do Niemiec. Aż 91% respondentów stanowiły kobiety, a 9% mężczyźni. Średni wiek respondentów wynosił około 35 lat, 66% z nich posiada wykształcenie wyższe, około 20% posiada wykształcenie zawodowe.
źródło/zdjęcie: Media Center Ukraine – Ukrinform