We Lwowie otworzono park zabaw dla dzieci niepełnosprawnych

We Lwowie, na dziedzińcu Ośrodka Pomocy Społecznej „Źródło”(„Джерело”) przy Alei Czerwonej Kaliny 86A(Червоної Калини, 86А), powstał wyjątkowy plac zabaw – przestrzeń dostępna, ciekawa i edukacyjna dla dzieci niepełnosprawnych. Budowę sfinansowali Eddie i Tatiana Wayne z organizacji „The Brigde of Life”.

Informacje podała na swojej stronie Rada Miejska Lwowa. Park ten zajmuje powierzchnię ponad 1100 metrów kwadratowych i jest podzielony na dwie strefy. Jedna przeznaczona jest dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Druga to rozrywka dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Dzieci z ograniczeniami fizycznymi mogą bezpiecznie jeździć na huśtawce – są mocowane w krzesełku za pomocą pasów zabezpieczających. Dostępne są także huśtawki dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W parku znajdują się także sensoryczne miejsca umożliwiające kontakt wzrokowy wywołujący u dzieci określone skojarzenia, panele z dźwiękami instrumentów muzycznych, kolorowe gumowe zabawki, duża zjeżdżalnia i miniboisko do piłki nożnej.

Ośrodek Pomocy Społecznej Джерело czyt: Dżereło (Źródło)

Ośrodek Pomocy Społecznej „Żereło” od ponad 30 lat pomaga dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodzinom zarówno z miasta Lwowa, jak i całej Ukrainy. Założone przez rodziców dzieci niepełnosprawnych i wolontariuszy usługi socjalno-rehabilitacyjne świadczone są kosztem budżetu miasta (80%) i częściowo kosztem dochodów organizacji charytatywnych.

Aktualnie w programach dziennych ośrodek zajmuje się 136 dziećmi niepełnosprawnymi, a wczesną interwencją objęte jest ponad 100 rodzin z dziećmi z grupy ryzyka lub z niepełnosprawnościami. W ciągu roku kompleksową rehabilitację przechodzi ponad 400 dzieci niepełnosprawnych.

„Dla naszych uczniów jest to bezpieczna, dostępna, ciekawa i edukacyjna przestrzeń, w której mogą dobrze się bawić i uzyskać wiele pozytywnych emocji. Ta strona została zorganizowana na własny koszt przez amerykańską parę Eddy’ego i Tatyanę, którzy są założycielami organizacji „The Bridge of Life”. Przyjechali na Ukrainę na początku wojny, a latem ubiegłego roku zaproponowali, że zrobią taki plac zabaw dla dzieci na Ukrainie. Przez prawie 4 miesiące obserwowali nasze dzieci, sprawdzali, jaka rozrywka będzie najbardziej dostępna, priorytetowa i ciekawa. Dlatego jest to całkowicie ich autorski projekt, który daje dzieciom z różnymi spektrum zaburzeń szansę na rozrywkę” – powiedziała Zoreslava Lyulchak, kierownik centrum usług społecznych „Żereło”.

Kto sfinansował powstanie parku?

Plac ten został stworzony na własny koszt przez amerykańską parę Eddy’ego i Tatyanę Wayne. Są oni założycielami organizacji „The Bridge of Life”. Przyjechali na Ukrainę na początku wojny, a latem ubiegłego roku zaproponowali, że zrobią taki plac zabaw dla dzieci na Ukrainie.

„To nie są tylko karuzele – wszystkie niepełnosprawne dzieci, jeżdżąc na huśtawkach, myślą, że latają. W ten sposób odwracają uwagę od rzeczywistości i zanurzają się w świat, w którym są szczęśliwi, ciepli i bezpieczni. To miejsce bezpieczeństwa, radości i odkryć stworzyliśmy wraz z moją żoną Tanyą dla dzieci z takimi diagnozami i rodzajami niepełnosprawności. To właśnie we Lwowie położyliśmy dobre podstawy dla naszej pracy na Ukrainie. To miejsce kosztowało moją żonę i mnie około 60 000 dolarów. Mamy osobistą fundację rodzinną i 99% tego, co robimy, robimy z własnych środków. – powiedział Eddy.

Eddy i Tatiana odbyli wiele spotkań z pracownikami, rodzicami i uczniami „Żerela”, wysłuchali ich życzeń, konsultowali się z ekspertami z różnych krajów. W szczególności wzięto pod uwagę bezpieczną odległość karuzeli od poprzeczek, obciążenie huśtawki oraz zadaszenie.

Na Ukrainie nie ma takich parków i mamy nadzieję, że po zwycięstwie pierwszą rzeczą, jaką zrobią na Ukrainie, będą specjalne place zabaw dla dzieci i osób starszych”
” – dodał Eddy Wayne.

Teraz on i jego żona Tatiana są gotowi, aby zostać ekspertami i doradzić, jak zbudować bezpieczny i dostępny plac zabaw.

źródło i zdjęcia: Rada Miejska Lwowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *