Wiersze ukraińskiej poetki żołnierki opublikowane w Polsce

Polskie wydawnictwo KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów opublikowało przekład zbioru poezji „KOŁO WOJNY” ukraińskiej poetki i poetki wojskowj Jaryny Czornohuz.

Jaryna Czornohuz poinformowała o tym na swoim Facebooku.

Dziękuję Radkowi Wiśniewskiemu za zwrócenie uwagi na moje teksty oraz za długą i wnikliwą pracę nad publikacją. Dziękuję tłumaczce i poetce Anecie Kamińskiej za dopracowaną i staranną pracę z tłumaczeniem. Udzielała wielu wyjaśnień dotyczących terminów wojskowych, dla których Aneta znalazła polskie odpowiedniki. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Ukraińskiego Instytutu Książki.

Na Ukrainie zbiór „Jak się kręci krąg wojskowy” ukazał się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Folio.

„To zbiór wierszy o świecie człowieka z kraju, który od zawsze toczył wojnę obronną, aby móc samodzielnie istnieć. Z tą wojną autorka spotkała się na jednym z zakrętów swojego kręgu jako wolontariuszka medyczna, a później wybrała drogą wojska. I mimo bólu straty poczułam, że to na wojnie można odnaleźć autentyczność, jakiej nie ma nigdzie indziej…” – czytamy w abstrakcie.

W tym roku Yaryna Czornoguz otrzymała Nagrodę Narodową Ukrainy im. Tarasa Szewczenki za tomik poezji „[dasein: obrona obecności]”.

Publikację można kupić tutaj. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *