Zaporoska Eektrownia Jądrowa

Zaporoska Elektrownia Jądrowa (ukr. Запорізька атомна електростанція) to potężny zakład energetyczny znajdujący się na Ukrainie, w Enerhodarze, nad Zbiornikiem Kachowskim. Budowana w latach 1981–1989, elektrownia jest jednym z największych, o ile nie najwiekszym tego typu obiektem w w Europie. Od 4 marca 2022 znajduje się pod kontrolą Rosji.

Położenie Zaporoskiej Elektrownii Jadrowej

 

Elektrownia zlokalizowana jest obok zbiornika Kachowskiego, którego tama została wysadzona 6 czerwca 2023 roku.  .

13 Maj 2023. Widok na elektrownię z brzegu Dniepru. Zbiornik Kachowski jeszcze pełen wody.

Składowisko zużytego paliwa

Według informacji podanych na Wikipedii Zaporoska elektrownia jest jedyną ukraińską elektrownią z własnym suchym składowiskiem zużytego paliwa jądrowego. Trafia tam paliwo leżakowane ok. 5 lat w basenowych mokrych zbiornikach we wnętrzach bloków jądrowych

Dzieje się tak na podstawie licencji wydanej przez Ukraiński Państwowy Inspektorat Nadzoru Jądrowego w lipcu 2001, dzięki czemu udało się uruchomić składowisko w 2004. Zbudowane zostało przez konsorcjum amerykańsko-ukraińskie.

Mieści ono 380 pojemników magazynowych na 9000 zestawów paliwowych.

Wyschnięty zbiornik Kachowka w obwodzie zaporoskim w wyniku zniszczenia tamy Kachowka w dniu 6 czerwca 2023 roku.

Zasilanie Ukrainy:

Uruchomiona w latach 80. XX wieku, Elektrownia Atomowa Zaporoska stała się głównym źródłem generowania energii elektrycznej na Ukrainie, przyczyniając się znacząco do krajowej sieci energetycznej. Jej operacyjna zdolność jest kluczowa dla utrzymania stabilności dostaw energii w Ukrainie, szczególnie w okresach największego zapotrzebowania.

Dysponuje sześcioma reaktorami typu WWER–1000/320 o mocy 950 MWe każdy. Przed wybuchem pełnoskalowej wojny zasilała ok. 20% Ukrainy.

Środki Bezpieczeństwa:

Bezpieczeństwo jest najważniejsze w energetyce jądrowej, a Elektrownia Atomowa Zaporoska priorytetowo traktuje rygorystyczne procedury bezpieczeństwa i ciągłe monitorowanie. Zakład przestrzega surowych norm bezpieczeństwa ustalonych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) i regularnie poddawany jest kontrolom, aby zapewnić zgodność i gotowość do radzenia sobie z ewentualnymi sytuacjami kryzysowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *