Ziemia zostanie odebrana Ukraińcom, jeśli nie przejdą rejestracji
Właściciele gruntów mogą stracić swoje udziały w 2025 r., jeśli nie zarejestrują swojej własności. Takie grunty w formie udziałów zostaną uznane za nieuprawiane i przekazane gminie, na której terenie się znajdują.
Poinformował o tym wiceminister polityki rolnej ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowych i cyfryzacji Denys Bashlyk.
Co stanie się z nieopłaconymi akcjami po 01.01.2025?
Zgodnie z czwartą i piątą częścią art. 13 Ustawy Ukrainy „W sprawie trybu przydziału aportowych (lokalnych) działek właścicielom udziałów (udziałów) w gruntach”, w przypadku gdy do dnia 1 stycznia 2025 r. właściciel nieodebranego udziału gruntowego (udziału) lub jego spadkobierca nie wydał prawa własności działki, uważa się, że odmówił on odbioru działki.
Po 1 stycznia 2025 roku nieodebrane działki będą uznawane za bezwłaścicielskie. Przejdą one na własność wspólnoty terytorialnej, na której terytorium się znajdują.
Osoby posiadające zaświadczenia o udziale gruntowym (udziale), które nie zostały zastąpione wyciągiem z Rejestru Praw Majątkowych na własność działki, muszą pilnie wydać prawo własności.
Po 1 stycznia 2025 r. nieodebrane działki zostaną uznane za wolne. Przejdą one na własność wspólnoty terytorialnej, na której terytorium się znajdują. Ci, którzy posiadają zaświadczenia o udziale (udziale), które nie zostały zastąpione wyciągiem z Rejestru Praw Majątkowych na własność działki, muszą pilnie wydać prawo własności.
Rynek gruntów rolnych na Ukrainie funkcjonuje od 1 lipca 2021 r. Jak podaje Ministerstwo Polityki Agrarnej, w pierwszym roku około 66 tys. umów sprzedaży i kupna działek, które były wcześniej objęte zawarto moratorium. Ich łączna powierzchnia wynosi 153 000 hektarów.
W 2022 roku liczba transakcji wyniosła 53 tys. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że w większości regionów rejestry nie działały przez prawie pół roku, czyli rynek został zamrożony.
Od 1 stycznia 2024 roku zaczął się drugi etap reformy rolnej, zgodnie z którym prawo zakupu ziemi aż do wielkości aż do 10 000 hektarów uzyskały osoby prawne oraz osoby prywatne.