Putin rozbije i podzieli Ukrainę? Co z Polską? Analiza gen. Komornickiego

Super Express zaprosił do swojego studia emerytowanego generała Wojska Polskiego Leona Komornickiego. Generał Komornicki poddaje analizie wojnę na Ukrainie, oraz czynniki zewnętrzne na świecie które bezpośrednio i pośrednio wpływają na jej przebieg.

Materiał ma 26 minut 40 sekund. Ukazał się piątkowy wieczór 27 października 2023.

Generał w trzeźwy i bezpośredni sposób ocenia to co dzieje się także w regionie Bliskiego Wschodu i wysnuwa ponurą wizję przyszłości.

Tej wojny w taki sposób, Ukraina nie wygra, a Rosja osiągnie swój cel, żeby ten obszar który okupuje odłupać od Ukrainy(..), łącznie z Krymem i żeby Ukraina powstała jako państwo kadłubowe, słabe, odcięte od zasobów, Donbasu i ograniczonym dostępem do Morza Czarnego – powiedział generał.

Słowa te jeszcze kilka miesięcy temu wywołałyby u wielu wielkie oburzenie. Biorąc jednak pod uwagę efekty letniej ukraińskiej ofensywy perspektywa na przyszłość wygląda inaczej niż przed jej rozpoczęciem. Według Generała żadna ze stron nie jest w stanie przełamać drugiej. Uważa że Rosja jest bliska osiągnięcia celu jakim jest zatrzymanie Donbasu i Krymu.

Wciąż pozostają jednak otwarte pytania. Czy Rosja zadowoli się Donbasem i morzem Azowskim?

Co jednak jeśli Rosjanie zajmą Avdiivkę? Czy Rosja będzie gotowa zrezygnować.w tym momencie z Charkowa, Odessy i Kijowa w zamian za pokój?

Co dalej z Polską?

Gość programu analizuje też obecną sytuację jeśli chodzi o Wojsko Polskie i tego, ile żołnierzy powinna liczyć armia. Uważa że dyskusja nad liczbami nie ma sensu. I że poważni politycy nie powinni zaczynać rozmowy na temat przyszłości armii od liczb, tylko od tego jak zagospodarować potencjał 6 milionów młodych mężczyzn, w wieku 18-29 lat i tego jak ich zachęcić do wstąpienia w szeregi.

„Trzeba do tej sprawy podejść poważniem, i nie zaczynać od liczb. Co to powoduje? Podział społeczeństwa.. „powiedział generał Komornicki.

Uważa też, że dyskusja na temat liczb dzieli także wojsko, które zastanawia się nad swoją przyszłością zamiast koncentrować się na tym co ważne.

„Rosja rośnie w siłę. Rosja nie słabnie. To jest iluzja, to są mity, to są mity które są wynikiem konfabulacji na użytek medialny, a rzeczywistość jest zupełnie inna” – dodał generał

Generał dzieli się także swoim spostrzeżeniem na temat tego o jest najistotniejszą rolą państwa.

Przetrwanie narodu i jego pokojowy rozwój – powiedział generał.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *