Turystyka

Ukraina to jedno z największych państw Europy wschodniej. Dziedzictwo kulturowe tego kraju było budowane przez narody, które w przeszłości zamieszkiwały obszary tego kraju. Z tego względu, podróż pod Ukrainie pozwala podziwiać pozostałości wielu różnych kultur. Nie może zatem dziwić fakt, że Ukraina to jeden z popularniejszych kierunków turystycznych na kilkudniowy wyjazd z Polski. I choć obecnie liczba turystów znacznie spadła ze względu na trwającą za wschodnią granicą wojnę, to po jej zakończeniu turystyka po Ukrainie ponownie stanie się bardzo popularna.

Najchętniej odwiedzane miasta w Ukrainie

Miastem najchętniej odwiedzanym przez Polaków jest oczywiście Lwów, który przed II wojną światową należał do II Rzeczypospolitej. Odwiedzających zachwyca przede wszystkim niesamowita architektura. Do najważniejszych zabytków tego miasta zaliczyć możemy: Ratusz, Rynek Lwowski, Katedrę Lwowską, Pałac Potockich, Operę Lwowską czy też Park Szewczenkowski Gaj. Na pewno warto również odwiedzić stolicę Ukrainy, Kijów, w którym zobaczyć należy: Złotą Bramę, Cerkiew św. Andrzeja, Sobór Mądrości Bożej, Monaster św. Michała Archanioła czy też Ławrę Peczerską.

Miastem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się również Odessa. To największe ukraińskie miasto położone nad Morzem Czarnym. Słynie z pięknych plaż oraz licznych lokali rozrywkowych otwartych do późnych godzin nocnych. Z najważniejszych zabytków Odessy wskazać możemy chociażby: Teatr Operowy, Port Odessa czy też Schody Potiomkinowskie. Inne chętnie odwiedzane miasta Ukrainy to: Czerniowce, Drohobycz, Kamieniec Podolski, Jaremcze czy Użhorod.

O czym należy pamiętać wybierając się na Ukrainę?

Osoby planujące wizytę w Ukrainie muszą pamiętać o tym, że kraj ten wciąż nie należy do Unii Europejskiej oraz do Strefy Schengen. W związku z tym, na teren Ukrainy można wjechać po okazaniu ważnego paszportu. Nie trzeba posiadać wizy wjazdowej, o ile pobyt na terenie Ukrainy nie przekroczy 90 dni. O bardzo istotnej kwestii powinni również pamiętać kierowcy planujący wyjazd swoim samochodem. Na Ukrainie nie będzie honorowane ubezpieczenie OC kupione w Polsce. Kierowcy powinni zatem wystąpić do swojego ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty. Dodatkowo na pewno warto zatroszczyć się o ubezpieczenie turystyczne gwarantujące szeroki zakres ochrony.

Wskazówki dla turystów planujących wizytę w Ukrainie

Na naszej stronie internetowej przygotowaliśmy obszerną kategorię poświęconą turystyce. Znajdziesz tu opisy najpopularniejszych miast ukraińskich wraz z najważniejszymi zabytkami, które warto w danym miejscu odwiedzić. Znajdziesz także wiele praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci łatwiej i wygodniej zaplanować udany wyjazd na Ukrainę. W naszym serwisie możesz dowiedzieć się więcej chociażby o środkach transportu dostępnych w Ukrainie, a także o honorowanych sposobach płatności. W jednym z dostępnych na stronie artykułów możesz również sprawdzić aktualną listę Punktów Informacji Turystyczne sporządzoną przez Państwową Agencję rozwoju Turystyki.

e-Ukraina.pl – kompendium wiedzy dla turystów

Wojna trwająca za wschodnią granicą pokrzyżowała plany wielu turystów, którzy chcieli w najbliższym czasie odwiedzić Ukrainę. Mamy jednak nadzieję, że po zakończeniu wojny Ukraina ponownie stanie się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, zwłaszcza, że najważniejsze zabytki tego kraju na szczęście nie ucierpiały. Na portalu e-Ukraina.pl znajdziesz wiele wartościowych i ciekawych informacji, które pomogą Ci zaplanować udany wyjazd na Ukrainę. Poruszamy kwestie logistyki i formalności, a także oferujemy artykuły opisujące najważniejsze miasta Ukrainy z ciekawymi zabytkami.