Z kart historii – Biała Cerkiew i jej dziej

Biała Cerkiew jest jednym z większych miast w rejonie Kijowa, a wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem. Tu, nad rzeką Rosią, nudzić się nie można, a liczne atrakcje sprawiają, iż turyści z całej Europy zaglądają tu coraz chętniej. Jakimi skarbami może nas tu oczarować Ukraina?

Powstanie tego miasta wiąże się z działalnością kijowskiego księcia, Jarosława Mądrego, który w latach 30-tych XI wieku założył nowe miasto, mającego stanowić zabezpieczenie dla Kijowa. W połowie XI wieku powstała tu pierwsza świątynia, od której wylądu wzięła się nazwa miasta. W XVI i XVII wieku Biała Cerkiew należała do Rzeczypospolitej, a istniejący tu zamek odgrywał ogromną rolę na kresach. W połowie XVII wieku stała się Biała Cerkiew jednym z najważniejszych ośrodków kozackich w granicach Polski, co uczyniło z niej świadka wielu ważnych wydarzeń historycznych. Działania Bohdana Chmielnickiego, podpisanie rozejmu między Polską a Ukrainą w 1651 roku – oto wydarzenia bardzo ważne, nie tylko dla Białej Cerkwi, ale i dla Rzeczypospolitej oraz Ukrainy. W czasach króla Stanisława Augusta, miasto to nadane zostało Branickim, którzy utrzymali tu swe wpływy nawet wtedy, gdy Biała Cerkiew została podporządkowana Rosji. W XIX wieku silnie rozwinął się tu handel, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się miejscowa społeczność żydowska.
W 1917 roku miasto to stało się jednym z ważniejszych ośrodków życia niepodległościowego. To tu powstała armia niepodległej Ukrainy, której szeregi zasilali Strzelcy Siczowi atamana Petlury. I choć armii tej udało się zdobyć Kijów, w 1920 roku Biała Cerkiew stała się częścią Rosji. Dziś jest to jedno z ważniejszych miast, jakimi może się pochwalić Ukraina. Jest to również ważny ośrodek turystyczny, którego zwiedzenie może się okazać nie lada gratką dla każdego miłośnika historii.

Co warto zobaczyć w Białej Cerkwi?

Biała Cerkiew, jak na miasto o tak długiej historii przystało, ma się czym pochwalić. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki jest plac Soborowy, przy którym wznosi się kościół św. Jana Chrzciciela. Ta klasycystyczna świątynia z początków XIX wieku to cenna pamiątka po Branickich, o których przypominają m. in. okazałe epitafia. Innym zabytkiem sakralnym któremu w trakcie zwiedzania Białej Cerkwi warto się uważniej przyjrzeć, jest cerkiew św. Marii Magdaleny, ufundowana pod koniec XVIII wieku przez Aleksandrę Branicką. Inną pamiątką po tej rodzinie jest klasycystyczny pałac zimowy, będący ciekawą budowlą z końca XVIII stulecia. Sobór Przemienienia Pańskiego, cerkiew św. Mikołaja oraz stacja pocztowa z pierwszej połowy XIX wieku – oto kolejne atrakcje, z których Biała Cerkiew może być dumna. Dla tych, którzy po spacerze wśród zabytkowych budowli będą chcieli odpocząć w otoczeniu zieleni, atrakcyjnym miejscem wypoczynku może się okazać Aleksandria. Ten piękny park to kolejna pamiątka po Branickich. Jego powierzchnia przekracza 200 ha, a ze względu na swe przyrodnicze walory, ogród ten stał się ważną placówką naukową. Dziś pieczę nad tym niezwykłym skrawkiem zieleni sprawuje Narodowa Akademia Nauk Ukrainy.

Biała Cerkiew ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym mieście mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Ciekawe budowle, malownicze zakątki oraz jeden z najpiękniejszych ogrodów, jakimi może nas oczarować Ukraina – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *