5 najważniejszych zabytków Czernihowa

Ukraina to wspaniały kraj, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Gdzie warto się wybrać? Jednym z ciekawszych miast, do których w czasie wycieczki po tym kraju warto zajrzeć, jest Czernihów. Jakie atrakcje mogą tu zrobić największe wrażenie na zwiedzających?

Miejsce 1. Sobór Przemienienia Pańskiego

To najstarsza świątynia chrześcijańska na terenie Ukrainy, a jednocześnie – interesujący przykład architektury sakralnej. Sobór Przemienienia Pańskiego powstał w początkach XI wieku, a w swej długiej historii był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tu w 1654 roku podpisano ugodę perejasławską, na mocy której Ukraina połączyła się z Rosją. Do dziś można tu ujrzeć ciekawy ikonostas z XVIII wieku oraz freski, wykonane w drugiej połowie XIX stulecia.

Miejsce 2. Jelecki Monastyr Zaśnięcia Matki Boskiej

To ważny ośrodek życia religijnego oraz miejsce, które przyciąga miłośników sztuki sakralnej. Tutejszy sobór zachwyca wspaniałymi freskami, które powstawały tu od XII do XVII wieku. Na terenie tego klasztoru znajduje się też cerkiew-grobowiec Jakowa Łyzohuba oraz cerkiew-refektarz św. Piotra i św. Pawła.

Miejsce 3. Kolegium Czernihowskie

Kolegium Czernihowskie odegrało ważną rolę w dziejach ukraińskiej nauki, a istniejąca tu niegdyś szkoła cieszyła się wielkim uznaniem. Dziś gmachy dawnego kolegium są ważnym celem wycieczki dla tych osób, które interesują się sztuką sakralną. Zgromadzone tu ikony tworzą wyjątkową kolekcję, której z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Miejsce 4. Monastyr św. Eliasza

Monastyr ten powstał w drugiej połowie XI wieku, a jego założycielem był Antoniusz Peczerski – ważny święty kijowski. Na terenie tego zespołu klasztornego czekają tak cenne zabytki, jak cerkiew Proroka Eliasza, pod którą prowadzi fascynująca trasa podziemna. W trakcie wędrówki po tutejszych pieczarach, można ujrzeć kilka podziemnych świątyń, m. in. cerkiew św. Antoniusza Peczerskiego oraz cerkiew św. Teodozjusza.

Miejsce 5. Cerkiew św. Paraskiewy

Cerkiew św. Paraskiewy to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w tej części Ukrainy. Dzieje tego obiektu sięgają XII-XIII wieku, kiedy to na targu powstała cerkiew poświęcona Paraskiewie – patronce handlu. Do dziś przyciąga ona swą bryłą, która zachwyca wszystkich miłośników stylu romańskiego i bizantyjskiego.

Biura podróży, które od lat zajmują się organizacją wyjazdów na teren Ukrainy, znają doskonale turystyczny potencjał Czernihowa. W tym mieści nudzić się nie można, a czekające tutaj zabytki, mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *