Ziemia lwowska: jakie miasta warto tu zobaczyć?
Lwów jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, warto jednak pamiętać, że i w jego rejonie ciekawych miejscowości nie brakuje. Na które z nich warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po Ukrainie?
Żółkiew
Niemal każde biuro podróży, zajmujące się organizacją wyjazdów do Lwowa, łączy wizytę w tym mieście ze spacerem po Żółkwi. Nie powinno to dziwić, gdyż Żółkiew może się pochwalić ciekawymi zabytkami. Dumą miasta jest XVII-wieczna kolegiata św. Wawrzyńca Męczennika, w której można zobaczyć renesansowy nagrobek Stanisława Żółkiewskiego – dawnego pana miasta oraz fundatora tego kościoła. Na uwagę zasługuje też zamek Żółkiewskich z przełomu XVI i XVII wieku oraz rynek, wokół którego skupiło się wiele pięknych kamieniczek. Synagoga, cerkiew Świętej Trójcy oraz zespół klasztorny Dominikanów – oto kolejne atrakcje, którym z pewnością warto tutaj poświęcić nieco więcej uwagi.
Drohobycz
Miejscowość skutecznie wypromowana przez Brunona Schulza, nie bez powodu cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Drohobycz ma się czym pochwalić, a ciekawych zabytków tu nie brakuje. Wspaniała synagoga z połowy XIX wieku, cerkiew Apostołów Piotra i Pawła, kościół św. Bartłomieja oraz ratusz, wzniesiony w XVIII wieku – oto najważniejsze atrakcje, którym podczas zwiedzania Drohobycza warto poświęcić swój czas. Innym zabytkiem, godnym polecenia, jest dawny kościół karmelicki, dziś znany jako sobór Najświętszej Trójcy. I on może zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających, tym bardziej, że w ostatnim czasie sporo zainwestowano w jego odnowienie.
Sokal
Wizyta w tym mieście to szansa na nacieszenie się pięknymi widokami na Bug oraz zwiedzenie najważniejszej miejscowości na terenie historycznej ziemi sokalskiej. W Sokalu, które już w latach 20-tych XV wieku mógł się pochwalić prawami miejskimi, do dziś zachowało się kilka cennych zabytków. Jednym z nich jest klasztor Bernardynów, dumnie wznoszący się nad wodami Bugu. Ta barokowa budowla była niegdyś ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, któremu sławę przyniosły m. in. pieśni o Matce Boskiej Sokalskiej, pisane przez Franciszka Karpińskiego. Innym skarbem architektury sakralnej w tym mieście jest renesansowa cerkiew św. Mikołaja z początków XVII wieku. W Sokalu przetrwała też ciekawa pamiątka po miejscowych Żydach – XIX-wieczna synagoga, której również w czasie zwiedzania miasta warto się przyjrzeć.
Podhorce
Wycieczki w rejonie Lwowa warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w Podhorcach. Do dziś mogą się one pochwalić pięknym zamkiem Koniecpolskich z XVII wieku oraz drewnianą cerkwią św. Michała, którą zbudowano tutaj w pierwszej połowie XVIII stulecia. Innym zabytkiem, któremu w czasie wizyty w Podhorcach warto się przyjrzeć, jest zespół klasztorny Bazylianów, w skład którego wchodzi cerkiew św. Onufrego.
Czerwonohrad
Czerwonohrad to ważny ośrodek wydobycia węgla kamiennego, jednak w tym przemysłowym mieście nie brakuje ciekawych zabytków. W dawnym Krystynopolu, założonym przez Szczęsnego Potockiego w latach 20-tych XVII wieku, wyróżnia się ciekawy pałac Potockich z XVIII stulecia. Ciekawą pamiątką z połowy XVII wieku jest też zespół klasztorny Bernardynów, w skład którego wchodzi interesujący kościół Ducha Świętego. Warto też zajrzeć do klasztoru Bazylianów, wzniesionego w drugiej połowie XVII stulecia.
Brody
Brody swą sławę zdobyły w czasach zaborów, kiedy to były jednym z ważniejszych ośrodków handlu i rzemiosła na terenie Galicji. Do dziś miasto to może się pochwalić historycznym układem urbanistycznym oraz ruinami Wielkiej Synagogi, wzniesionej w połowie XVIII wieku. Cmentarz żydowski, cerkiew z XVII wieku oraz pięcioboczna cytadela, będąca wspaniałą pamiątką z pierwszej połowy XVII stulecia – oto najważniejsze atrakcje, jakimi do dziś może się pochwalić to miasto.
Ukraina ma się czym pochwalić, a wycieczki po ziemi lwowskiej mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Piękne miasta i cenne zabytki wzbudzają zachwyt, a każda wizyta w tej części Ukrainy może się okazać wyjątkową lekcją historii.