Kijowskie TOP 10: co koniecznie trzeba zobaczyć w ukraińskiej stolicy?

Kijów jest najważniejszym miastem Ukrainy, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto 10 obiektów, którym biura podróży organizujące wyprawy na Ukrainę poświęcają najwięcej uwagi.

TOP 10: Centralny Ogród Botaniczny

Kto w czasie wycieczki po Kojowie będzie chciał odpocząć w otoczeniu zieleni, ten doskonale poczuje się na terenie Centralnego Ogrodu Botanicznego. Istnieje on od 1936 roku, a na jego terenie można zobaczyć około 13 tysięcy gatunków drzew i krzewów. Tworzą one wspaniałą kolekcję, mogącą oczarować nie tylko miłośników przyrody.

TOP 9: Monastyr św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Ukraina. W jego skład wchodzi piękna dzwonnica z cerkwią Trzech Świętych Hierarchów, barokowa cerkiew-refektarz oraz sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Choć oryginalna budowla została zburzona przez Stalina, w latach 90-tych XX wieku Kijów doczekał się wspaniałej rekonstrukcji. Dzięki temu monastyr ten stał się ważnym punktem w programie wycieczki po Kijowie, a turyści chętnie poświęcają mu swój czas.

TOP 8: Muzeum Michała Bułhakowa

Ta placówka muzealna cieszy się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników literatury. Muzeum Michała Bułhakowa, urządzone w domu, w którym pisarz mieszkał przez kilka lat, może się pochwalić ciekawymi zbiorami. Ciekawy zbiór pamiątek przyciąga, dostarcza nam też wielu cennych informacji na temat historii tej części Europy.

TOP 7: Złota Brama

Ta ciekawa rekonstrukcja przypomina nam o głównej bramie miejskiej, którą wzniesiono w tym miejscu w początkach XI stulecia. Odbudowana w latach 80-tych XX wieku, służy obecnie jako siedziba placówki muzealnej, w której można ujrzeć ciekawą kolekcję archeologiczną i historyczną.

TOP 6: Plac Niezależności

Kijowski Majdan to popularne miejsce spotkań, a jednocześnie – najważniejszy plac na terenie ukraińskiej stolicy. Nie brak tu ciekawych obiektów, którym warto się dokładniej przyjrzeć. Kolumna, licząca sobie ponad 60 metrów, będąca symbolem niepodległości, stała się jego wizytówką, a jednocześnie – jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w panoramie miasta.

TOP 5: Akademia Kijowsko-Mohylańska

Akademia Kijowsko-Mohylańska, mieszcząca się w budynkach dawnego monastyru Bractwa, jest najstarszą uczelnią na terenie Kijowa. Powołana do życia w 1701 roku, odnowiona po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, intryguje barokowymi budynkami oraz dawną cerkwią Ducha Świętego, pochodzącą z przełomu XVII i XVIII stulecia.

TOP 4: Gmach Rady Najwyższej Ukrainy

W czasie wycieczki po Kijowie nie można pominąć tak ważnego obiektu, jakim jest siedziba ukraińskiego parlamentu. Wzniesiony w latach 30-tych XX wieku, stanowi ciekawy przykład stylu socrealistycznego. Ten potężny gmach przyciąga uwagę zarówno miłośników architektury, jak i tych, którzy chcą ujrzeć na własne oczy miejsca, w których zapadają najważniejsze decyzje związane z Ukrainą i jej przyszłością.

TOP 3: Sofia Kijowska

Sofia Kijowska to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Kijowie. Wpisana na listę UNESCO, jest atrakcją, której podczas zwiedzania ukraińskiej stolicy nie można pominąć. Dzieje tego zabytku sięgają XI wieku, choć obecna forma jest skutkiem rozbudowy z XVII/XVIII stulecia. Do dziś zachwyt wzbudzają tu piękne freski z XI i XII wieku, intrygują też bizantyjskie mozaiki oraz sarkofag, w którym złożono szczątki Jarosława Mądrego i jego żony.

TOP 2: Monastyr Wydubicki

Monastyr ten może się pochwalić historią sięgającą XI wieku, a na jego terenie ciekawych zabytków nie brakuje. Obiektem najważniejszym jest tu sobór św. Michała Archanioła. Warto zwrócić też uwagę na cerkiew św. Jerzego, uchodzącą za jeden z najwspanialszych przykładów ukraińskiego baroku, oraz na cerkiew-refektarz Zbawiciela. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu wizyta na terenie klasztoru każdemu sprawi wiele radości.

TOP 1: Ławra Kijowsko-Peczerska

Ławra Kijowsko-Peczerska to ważny ośrodek życia religijnego, który przyciąga zarówno swymi rozmiarami, jak i wspaniałą historią. W miejscu, które uznawane jest za duchową kolebkę Rusi, czeka aż 80 obiektów, w gronie których wyróżniają się klasztor oraz cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. Nadbramna Cerkiew Świętej Trójcy, Wielka Dzwonnica, Dom Metropolity oraz refektarz z kaplicą św. Antoniusza i św. Teodozjusza – oto wybrane obiekty, którym w tym miejscu warto się uważniej przyjrzeć.

Kijów, jak na stolicę kraju przystało, może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem. Rozbudowana baza noclegowa sprawia, iż zaplanowanie dłuższego pobytu w Kijowie nie stanowi większego problemu. Dzięki temu każdy z nas może odwiedzić to miasto i na spokojnie zapoznać się z jego najważniejszymi zabytkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *