Ukraińskie atrakcje: Drohobycz

Drohobycz to jedno z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Ukraina. Tutejsze zabytki wzbudzają zachwyt, a panująca tu atmosfera sprawia, iż każdy spacer po drohobyckich uliczkach staje się wspaniałą przygodą. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii – Drohobycz i jego dzieje

Drohobycz jest wspaniałym celem wycieczki dla miłośników twórczości Brunona Schultza oraz dla tych, którzy interesują się historią. Wiadomo, że osada w tym miejscu istniała już w czasach Rusi Kijowskiej, choć prawa miejskie zyskała dopiero w pierwszej połowie XV stulecia. Częste ataki ze strony Tatarów i Kozaków nie miały dobrego wpływu na rozwój miasteczka, dlatego też do połowy XIX wieku Drohobycz nie odgrywał ważniejszej roli w regionie. Sytuacja zmieniła się w chwili, gdy odkryto tu spore złoża ropy naftowej. Efekt? Spokojne miasteczko stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, na terenie którego pojawiło się wielu nowych osadników: Polaków, Ukraińców oraz Żydów. Do dziś o czasach świetności miasta oraz o jego wielokulturowym charakterze przypominają nam wspaniałe zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Drohobycz i jego atrakcje – to trzeba zobaczyć!

Wycieczki po Drohobyczu są niezwykłą przygodą oraz podróżą w czasie. W ich trakcie można ujrzeć wiele cennych pamiątek oraz perełek architektury, które do dziś urzekają swą formą. Jedną z turystycznych wizytówek tego miasta jest pochodząca z połowy XIX wieku synagoga, wzbudzająca zachwyt nie tylko swoimi rozmiarami, ale i formą. Ciekawym zabytkiem jest też greckokatolicka cerkiew Apostołów Piotra i Pawła z lat 20-tych XIX wieku oraz pamiętający czasy króla Kazimierza Wielkiego kościół św. Bartłomieja. Sobór Najświętszej Trójcy oraz XVI-wieczna cerkiew Podwyższenia Krzyża to kolejne zabytki sakralne, na które turyści odwiedzający Drohobycz koniecznie powinni zwrócić uwagę. Ciekawym obiektem jest tu również cerkiew św. Jerzego, która powstała w XV wieku we wsi Nadiewo. W połowie XVII wieku przeniesiono ją do Drohobycza. Dziś, jako jeden z najcenniejszych zabytków ludowej architektury Rusi Halickiej, jest ona jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po jego terenie.

Drohobycz ma wiele uroku, a spacery po tym mieście będą dla każdego z nas wspaniałą przygodą. To wyjątkowe miejsce na mapie Ukrainy, któremu podczas turystycznych wypraw warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *