W Polsce odbyły się polsko-ukraińskie warsztaty poświęcone leczeniu traumy i reintegracji weteranów
W dniach 11–13 marca 2026 roku pod patronatem Ambasady Ukrainy w Polsce odbyły się „Polsko-Ukraińskie Warsztaty Medycyny Traumy i Reintegracji Weteranów i ich Rodzin”. Wydarzenie zorganizowano w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica”.
Warsztaty stały się platformą wymiany doświadczeń dla specjalistów z Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Czech zajmujących się leczeniem traumy, rehabilitacją oraz reintegracją osób dotkniętych skutkami stresu i wojny.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar podkreślił, że w warunkach trwającej rosyjskiej agresji tego typu inicjatywy mają szczególne znaczenie, ponieważ pomagają osobom po traumatycznych doświadczeniach wracać do aktywnego życia społecznego i zawodowego.

„Problem traumy i przeciążenia psychicznego dotyczy nie tylko osób powracających z frontu, ale także wielu innych grup społecznych i zawodowych. W szczególności istnieje dziś potrzeba rozwoju systemów wsparcia dla osób pracujących w zawodach narażonych na ciągły stres i obciążenie psychiczne, takich jak ratownicy medyczni, strażacy, personel medyczny oraz przedstawiciele innych służb i zawodów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ratowanie życia” — powiedział Wasyl Bodnar.
![]()
Po zakończeniu warsztatów określono konkretne kierunki dalszej współpracy. Jednym z nich ma być utworzenie polsko-ukraińskiej służby ortopedyczno-protetycznej.
Podpisano również memorandum o współpracy pomiędzy Centrum Medyczno-Protetycznym i Ortopedycznym „Ortotop” ze Lwowa a spółką „EndoLink Medical Service” z Łodzi.
Uczestnicy warsztatów zdecydowali także o utworzeniu centrum kompetencji i wiedzy dotyczącego leczenia stresu pourazowego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica”

Źródło i zdjęcia: Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

