E-rezydencja na Ukrainie dla obcokrajowców

Na Ukrainie rozpoczęły się zamknięte beta-testy programu elektronicznej rezydencji uResidency, które stworzą możliwości biznesowe dla obcokrajowców z całego świata.

Informację o tym przekazał na swoim koncie na Telegramie Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow.

Program umożliwi obywatelom innych krajów rejestrację JDG (FOP )na Ukrainie i prowadzenie działalności gospodarczej z dowolnego zakątka świata.

Czym jest program uResidency?

uResidency to elektroniczny program rezydencyjny, dzięki któremu obywatele innych krajów będą mogli zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą na Ukrainie i prowadzić działalność gospodarczą z dowolnego zakątka świata, płacąc podatki do budżetu Ukrainy. Program skierowany jest do właścicieli małych firm z Azji i Europy.
W szczególności skierowany do informatyków oraz specjalistów z zakresu gospodarki kreatywnej.

Na początek po pomyślnym zakończeniu beta testów uResidency będzie dostępne dla obywateli czterech krajów pilotażowych — Indii, Pakistanu, Tajlandii i Słowenii.

W uResidency wszystkie usługi są zautomatyzowane i online: od ubiegania się o status po otwarcie konta bankowego i płacenie podatków. Przyszli e-rezydenci będą mieli także atuty w postaci bankowości mobilnej, niskiego opodatkowania na poziomie 5% oraz braku księgowości i raportów.

Ministerstwo pracowało nad tym programem przez trzy lata i wreszcie rozpoczyna beta testy.
Obecnie tylko kilka krajów na świecie oferuje e-rezydenturę. Ukraina oferuje zagranicznym przedsiębiorcom najkorzystniejsze warunki płacenia podatków oraz usługę zorientowaną na człowieka, w ramach której można prowadzić działalność gospodarczą za pomocą kilku kliknięć

Według Ministerstwa Cyfryzacji Ukraina odniesie następujące korzyści:

  • podatki e-rezydentów trafią do ukraińskiego budżetu
  • rozwój sektora bankowego poprzez skalowanie produktów cyfrowych na rynki zagraniczne
  • dodatkowe możliwości przyciągania inwestycji
  • rosnąca pozycja w międzynarodowych rankingach, np. dotyczących łatwości prowadzenia biznesu w kraju

Projekt uResidency realizowany jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach projektów EU4DigitalUA i DT4UA realizowanych przez Estońską Akademię Zarządzania Elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *