Ukraina i Polska podpisały memorandum o współpracy energetycznej

W ramach konsultacji rządu ukraińsko-polskiego podpisano memorandum o współpracy w dziedzinie energetyki.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Energii po spotkaniu wiceministra energii Mykoły Kolisnyka z Ministrem Klimatu i Zasobów Naturalnych Pauliną Hennig-Kloską oraz specjalnym komisarzem ds. strategicznych projektów infrastruktury energetycznej Maciejem Bando.

Podkreśla się, że strony omówiły wspólne działania w odpowiedzi na zniszczenia infrastruktury energetycznej w wyniku rosyjskiego ostrzału i podpisały ww. memorandum.

„Dokument przewiduje opracowanie wspólnych programów i projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, mających na celu odbudowę infrastruktury energetycznej zniszczonej przez wojnę, co stanowi krok w stronę większej integracji rynków energii” – zauważył Kolisnyk.

Memorandum przewiduje w szczególności wspólną pracę w obszarach rozwoju technologii neutralnych dla klimatu, rozwoju generacji rozproszonej, transportu gazu ziemnego i produktów naftowych.

Szczególną uwagę zwraca się na kwestię bezpieczeństwa energetycznego poprzez integrację rynków i rozwój generacji neutralnej dla klimatu, tworzenie projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz rozwój przejść międzypaństwowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *