Czasiw Jar – walki o miasto, mapa, jak wygląda?

Chasiv Yar (ukraiński: Часів Яр, wymawiane „czasiw jar”, dosł. „cichy wąwóz”; rosyjski: Часов Яр – „czasow jar”, romanizowany: Chasov Yar) to miasto w obwodzie bachmuckim w obwodzie donieckim na Ukrainie. W styczniu 2022 r. liczyło około 12 000 mieszkańców. Na początku 2024 roku szacowano ich liczbę na około 800. Obecnie zaczynają się bezpośrednie walki o miasteczko. Trwają bombardowania. Rosjanie są na granicy miasteczka.

Miasteczko Czasiw Jar stanowiło bezpośrednie zaplecze w walkach o leżący 7 km na zachód Bachmut. Jest najważniejszym punktem obrony przed aglomeracją Kramatorsk-Słowiańsk.

Życie w Czasiw Jar w czasach wojny

Po walkach w 2022 roku większość mieszkańców wyjechała, a samo miast w tamtym okresie i w kolejnych miesiącach walk o Bachmut cierpiało od ostrzału.

5 marca 2023 roku Sylvie i Alex, wolontariusze Fundacji 'Zmieniamy Życie’ odwiedzili wysuniętą w kierunku Bachmutu dzielnicę miasteczka, w której mieszkała starsza pani. Opowiedziała ona o tym jak wygląda życie pod obstrzałem.

Kronika Czasiw Jar

Na początku marca 2023 roku pojechaliśmy tam wraz z wolontariuszami z Fundacji 'Zmieniamy Życie, gdzie odwiedziliśmy punkt niezłomności, dostarczając pomoc lokalnym mieszkańcom.

Drogę jaką pokonaliśmy przez miasto można zobaczyć na poniższym filmie.

Miesiąc później 2 kwietnia 2023 Alex postanawia pojechać tam po raz kolejny. Tym razem aby pokazać z bliska skutki wojny swojemu siostrzeńcowi, który dzień wcześniej przyjechał do niego z dalekiego regionu Zakarpacia. Relacja z ich eskapady gdzie na piechotę poruszają się po miasteczku poniżej.

7 maja 2023 roku Rosja przeprowadziła nieudany atak lądowy na pozycje ukraińskie w osadzie. Kolejne ataki z 8, 9 i 10 maja również zostały odparte.

9 maja 2023 francuski korespondent wojenny Agence France-Presse, Arman Soldin zginął w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w Chasiw Jarze, stając się 15. dziennikarzem zabitym przez siły rosyjskie.

Po zajęciu przez siły rosyjskie wszystkich znaczących obszarów Bachmutu, Chasiv Yar stał się ufortyfikowaną wysuniętą bazą artyleryjską, wspierającą siły ukraińskie w ich atakach flankujących i ostrzeliwującą siły rosyjskie w obrębie samego Bakhmuta.

W sierpniu 2023 r. w pozostałościach Chasiv Yar mieszkało nieco ponad 1000 cywilów, którzy stali się mniej uzależnieni od pomocy humanitarnej, ponieważ wiosna i lato pozwoliły im na utrzymanie ogrodów w celu uzyskania plonów.

10 września siły rosyjskie ostrzelały samochód, w którym przebywało czterech pracowników organizacji humanitarnej Road to Relief,  wspierającej ludność cywilną w Donbasie. Dyrektor organizacji, Hiszpanka Emma Igual i Kanadyjczyk Anthony Ignat zginęli, natomiast szwedzki wolontariusz Johan Thyr i niemiecki wolontariusz Ruben Mawick zostali ranii.

W styczniu 2024 roku Rosja wznowiła ofensywę lądową w kierunku Chasiw Jaru.

6 kwietnia 2024 roku Rosjanie dotarli do granicy miasta od strony zachodniej. Na miasto spadają bomby typu FAB -1500. Mieszkańcy miasteczka są proszeni o ewakuację.

14 kwietnia 2024 – dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski oświadczył iż Rosjanie planują zdobyć Czasiw Jar przed 9 maja, czyli obchodzonym w Rosji Dniem Zwycięstwa

 

Ewakuacje i pomoc w Donbasie

W pobliskiej aglomeracji Słowiańsk-Kramatorsk działają wolontariusze z różnych krajów, którzy pomagają lokalnym mieszkańcom wydostać się ze strefy zagrożonej przez działania wojenne. Takie ewakuacje nasilają się wraz ze zbliżającą się linią frontu. Na jedną z nich wybraliśmy się z wolontariuszką Sylvie z Austrii, gdzie wjechaliśmy do strefy która dopiero co została ostrzelana przez siły rosyjskie.

Takie ewakuacje to niestety straszna rzeczywistość dla zaangażowanych tam w pomoc wolontariuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *