Apple wpłacił do rosyjskiego budżetu karę w wysokości 13,5 mln USD

Amerykańska firma Apple zapłaciła rosyjskiemu budżetowi karę w wysokości 13,5 mln dolarów. Pieniądze trafiły już do skarbu państwa.

Informację podał rosyjski Forbes za Federalna Służba Antymonopolowa Federacji Rosyjskiej (FAS).

W lipcu 2022 roku FAS oskarżył Apple o naruszenie przepisów antymonopolowych Federacji Rosyjskiej. Twierdzono wówczas, że firma rzekomo zmusiła rosyjskich programistów do korzystania z jej narzędzia płatniczego w aplikacjach iOS. Z tego powodu w styczniu 2023 roku Apple został ukarany grzywną w wysokości 1,2 miliarda rubli. Firma zapłaciła karę 19 stycznia, środki trafiły do rosyjskiego budżetu.

Amerykańska korporacja próbowała odwołać się od tej decyzji, ale Moskiewski Sąd Arbitrażowy uznał decyzję FAS za zgodną z prawem.

Należy zauważyć, że w lutym ubiegłego roku Apple zapłacił już grzywnę w wysokości 10,3 mln dolarów za „naruszenie ustawodawstwa antymonopolowego Federacji Rosyjskiej, które zostało wyznaczone przez Federalną Służbę Antymonopolową.

Apple a rynek rosyjski

Spółka na początku marca 2022 roku zawiesiła sprzedaż swoich produktów na terenie Rosji, a rosyjskie banki VTB, Otkritie i Sovkombank zostały odłączone od usługi ApplePay.

Jednocześnie w czerwcu 2022 roku Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą na import towarów do kraju bez zgody uprawnionego. Na liście towarów dopuszczonych w Federacji Rosyjskiej do tzw. „importu równoległego” znajduje się w szczególności elektronika Apple.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *