Liczba wolnych miejsc pracy na Ukrainie stale rośnie, ale…

Liczba wolnych miejsc pracy na Ukrainie wciąż rośnie, ale liczba ofert pracy jest nadal niższa niż w czerwcu 2021 r. Informuje o tym Opendatabot, platforma do pracy z otwartymi danymi.

Która branża rośnie najszybciej?

Liczba wolnych miejsc pracy w serwisie Work.ua stale rośnie i w czerwcu osiągnęła poziom 93 000. Wciąż jednak liczba ofert pracy jest niższa o 12% niż w czerwcu 2021 roku.

Największy wzrost ofert pracy nastąpił w takich dziedzinach jak „Edukacja, nauka” (+13%) – głównie wakaty dla nauczycieli szkół podstawowych wzrosły o 44%, „Budownictwo, architektura” (+11%) – w tym dla pracowników wzrosła o 23%. Trójcę zamyka „Logistyka, magazyn” — wakaty ogółem wzrosły o 9%, najbardziej zauważalny wzrost — w ogłoszeniach operatorów pocztowych (+21%).

Więcej ofert dla seniorów

Drugi miesiąc z rzędu najbardziej zauważalnie wzrosła liczba ofert dla emerytów i rencistów (+7%) oraz profesjonalistów bez doświadczenia – +5%.

W czerwcu w serwisie nastapił także wzrost kandydatów wśród kobiet +3%. Kobiety nadal częściej poszukują pracy: 130 tys. aktywnych profili w porównaniu do 96.6 tysięcy aktywnych profili mężczyzn.

Największy udział kandydatów w poszukiwaniach stanowią osoby bez doświadczenia zawodowego (36%). Co ważne, osób szukających pracy z ponad 5-letnim doświadczeniem jest tylko trochę mniej — 33%.

Wśród pracowników liniowych najwyższe zarobki co miesiąc z rzędu mają kupcy mediów — 55 tys. hrywien. W czołówce wysoko opłacanych specjalistów znaleźli się również międzynarodowi kierowcy — średnia pensja wynosiła 40 000 hrywien, a endodonci — 35 000 hrywien.

Sektor IT zwolnił w czerwcu

Po majowym ożywieniu aktywność w sektorze IT nieco osłabła w czerwcu. Zmniejszyła się także aktywność rekruterów — opublikowali oni 14 100, czyli o 9% mniej niż miesiąc wcześniej. Zmniejszyła się również aktywność wyszukiwarek – o 4%: w tym samym czasie swoje profile aktywowało 19,6 tys. kandydatów.

Wśród pracowników najwyższe zarobki mają kupcy mediów — 55 tys. hrywien. W czołówce wysoko opłacanych specjalistów znaleźli się również międzynarodowi kierowcy — średnia pensja wynosiła 40 000 hrywien, a endodonci — 35 000 hrywien.

Więcej kandydatów niż ofert pracy

Wciąż w wyszukiwarce jest więcej kandydatów niż ofert od rekruterów: średnio 9 kandydatów na 1 wakat.

Ważne jest, że na tle ogólnego spadku IT, kandydaci bez doświadczenia stają się coraz bardziej poszukiwani: liczba wakatów dla takich specjalistów prawie się podwoiła w ciągu sześciu miesięcy. Nadal jednak udział wakatów dla takich specjalistów pozostaje najmniejszy — w serwisie opublikowano 550 ofert za czerwiec.

Pensje specjalistów spadają

Warto zauważyć, że w tym samym czasie pensje doświadczonych specjalistów technicznych — z 3, a nawet 7-letnim stażem — spadły o 500 dolarów w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Według platformy SaaS do zarządzania przedsiębiorstwem RemOnline, w czerwcu liczba zamówień od przedsiębiorców usługowych i handlowych spadła o 4% w porównaniu z majem.

W czerwcu przedsiębiorcy w Kijowie otrzymali o 8% mniej zamówień. Niewielki wzrost wystąpił jedynie w Odessie i Dnieprze — odpowiednio o 1% i 2%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *