Odnaleziono szczątki pomordowanych Polaków na Ukrainie

W Puźnikach w Ukrainie specjaliści polscy i ukraińscy odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 roku złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi. Wystąpiono do władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji.

Jak poinformował w piątek Michał Dworczyk na swoim koncie na portalu X (dawny Twitter), poszukiwania od czterech miesięcy były prowadzone w byłej miejscowości Puźniki (rejon Czortków, obwód Tarnopolski w Ukrainie). Specjaliści polscy i ukraińscy, którzy szukali tam szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów, odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 roku złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi.

Poszukiwania były prowadzone przez archeologów i antropologów z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, ukraińskich archeologów oraz polskich wolontariuszy z Fundacji Wolność i Demokracja i Związku Harcerstwa Polskiego .

Miejsce poszukiwań odwiedził w lipcu premier Mateusz Morawiecki. Starania o wydanie stosownych zgód wspierali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Glinski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *