Około 6,2 miliona ukraińskich uchodźców przebywa za granicą

Około 6,2 miliona Ukraińców opuściło kraj podczas pełnej inwazji na Rosję i przebywa obecnie za granicą.

Poinformowała o tym wiceminister gospodarki Ukrainy Tetiana Bereżna na antenie programu „Ukrinform: wieczorny strumień”.

„Jeżeli mówimy o wyjeździe Ukraińców poza Ukrainę, to tutaj liczby są bardzo różne. Dane otrzymujemy zarówno od Wysokiego Komisarza ONZ ds. W Ministerstwie Gospodarki dochodzimy do wniosku, że obecnie poza Ukrainą jest około 6,2 mln osób, które wyjechały po inwazji na pełną skalę” – powiedział Bereżna.

„Sytuacja, w jakiej znajduje się dziś Ukraina, po inwazji na pełną skalę, jest bezprecedensowa. Teraz mamy naprawdę dużą migrację wewnętrzną i zewnętrzną” –  dodała Bereżna.

Według wiceministra na Ukrainie zarejestrowanych jest obecnie ponad 5 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, jednak nie wszyscy obywatele, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, są zarejestrowani jako osoby wewnętrznie przesiedlone.

Wcześniej Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji poinformowała, że 4,8 mln obywateli Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do przeprowadzki w wyniku inwazji na pełną skalę, powróciło już do swoich stałych miejsc zamieszkania. W szczególności 20% z nich pochodzi z zagranicy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *