Chiny ograniczają eksport dronów w związku z wojną na Ukrainie

Chiny nałożyły w poniedziałek ograniczenia na eksport cywilnych dronów dalekiego zasięgu, powołując się na wojnę Rosji na Ukrainie i obawy, że drony mogą zostać przekształcone do celów wojskowych.

Rząd chińskiego przywódcy Xi Jinpinga jest przyjazny Moskwie, ale twierdzi, że jest neutralny w trwającej od 17 miesięcy wojnie. Został urażony doniesieniami, że obie strony mogą używać chińskich dronów do rozpoznania i prawdopodobnie ataków.

Chiny ogłosiły kontrolę eksportu niektórych dronów i sprzętu związanego z dronami. Rząd kraju oświadczył, że jest zaniepokojony wojskowym użyciem BpLa, w szczególności na linii frontu na Ukrainie.

Ograniczenia w eksporcie dronów z Chin od 1 sierpnia 2023

Kontrole eksportu wejdą w życie we wtorek 1 sierpnia, aby zapobiec używaniu dronów do „celów innych niż pokojowe”, podało Ministerstwo Handlu w oświadczeniu. Dodano, że niektóre eksporty dronów nadal będą dozwolone.

Chiny są wiodącym producentem i eksporterem dronów. DJI Technology Co., jeden z największych światowych producentów w branży, ogłosił w kwietniu 2022 r., że wycofuje się z Rosji i Ukrainy, aby zapobiec używaniu swoich dronów w walce.

Jakie drony będą pod nadzorem?

Jak pisze AP, dodatkowe kontrole będą dotyczyć tych, które potrafią przebywać w powietrzu dłużej niż 30 minut, latać poza naturalną linią wzroku operatorów, zrzucać ładunek i ważyć więcej niż 7 kilogramów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *