Polscy mechanicy naprawiają sprzęt wojskowy blisko linii frontu

Grupa specjalistów z Polskiej Grupy Zbrojeniowej naprawia sprzęt wojskowy przekazany Ukrainie w bezpośrednim sąsiedztwie linii frontu wojny z Rosją.

O pracy polskich techników przy froncie informowała sama Polska Grupa Zbrojeniowa w swoim poście na portalu X już 8 sierpnia 2023 roku.

W ostatnim czasie informacja ta ostała podana przez PAP, który miał okazję porozmawiać z uczestnikami misji.

Jak wygląda sytuacja przy froncie?

W publikacji podano, że specjaliści właśnie wrócili z jednego z miejsc działań bojowych, gdzie spędzili tydzień na badaniu uszkodzonego sprzętu i eliminowaniu drobnych usterek. Są to pracownicy PGZ Serwis Orel. Serwis Orel zajmuje się między innymi haubicami armatnimi Krab, czołgami Leopard oraz wozami do transportu amunicji na podwoziach samochodów ciężarowych Jelcz dostarczonych z Polski.

Ich zadaniem jest sprawdzanie stanu technicznego sprzętu wykorzystywanego przez Siły Zbrojne. Na tej podstawie podejmują decyzję o dalszych działaniach. Drobne awarie eliminują na miejscu a większe w warsztatach na Ukrainie. Te najbardziej uszkodzone maszyny wymagające specjalistycznego sprzętu wysyłane są do naprawy w Polsce.

Należy zauważyć, że polski sprzęt używany na froncie pracuje pod największymi obciążeniami eksploatacyjnymi, które znacznie przekraczają liczbę cykli, na jaką został zaprojektowany.

„Armatohaubicie Krab kilkukrotnie przekroczyły już swoją żywotność. Ten sprzęt wypełnia swoje zadania bardzo skutecznie. Niestety, prowadzi to do tego, że nasza technika jest w kręgu bardzo mocnego zainteresowania strony przeciwnej. Rosjanie intensywnie na nią polują – powiedział rozmówca PAP.

Jednocześnie polscy specjaliści w rozmowie z PAP bardzo wysoko ocenili morale żołnierzy ukraińskich i podkreślili więź:

„Dla nas nie jest to obojętne, bo na wozach spotykamy wiele załóg Ukraińców, bardzo dobrze mówiących po polsku. Są to ludzie, którzy wiele lat pracowali w Polsce i po wybuchu wojny wrócili na Ukrainę”– podkreślił rozmówca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *