Polskie sery wypierają z półek supermarketów sery ukrańskie?

Jak informuje portal infargro ukraińscy producenci serów wkrótce staną w obliczu rosnącej konkurencji z polskimi serami na własnym, krajowym rynku. Takie są rozczarowujące prognozy wynikające z aktualnej polityki cenowej na rynku serów.

Według portalu od początku jesieni czołowi ukraińscy producenci serów już dwukrotnie podwyższyli ceny swoich produktów, bazując na 20% wzroście ceny mleka surowego.

„To prawda, że ceny serów w tym okresie wzrosły jak dotąd tylko o 10%. Jednak najprawdopodobniej producenci serów będą nadal wywierać presję na sieci handlowe, chcąc podnieść ceny” – przewidują analitycy.

Zwracają uwagę, że porównując ceny wyrobów serowarów krajowych i serów polskich widać, że polski produkt jest zauważalnie tańszy, nawet z dostawą na Ukrainę.

„Nietrudno zgadnąć, jaki ser kupią sieci” – dodają analitycy.

O wzroście zainteresowania serami z importu świadczą także statystyki handlowe.

W październiku zakupy serów twardych, półtwardych i białych wzrosły od razu o 10% w porównaniu do września i o ponad jedną trzecią w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

„W listopadzie import serów wzrośnie jeszcze bardziej znacząco, gdyż zarówno sieci, jak i dystrybutorzy przygotowują się na przednoworoczne ożywienie handlu” – podkreślają analitycy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *