Przeciwko przewodniczącemu Komisji ds. Regulacji Hazardu zostanie wszczęte śledztwo

Gabinet Ministrów nakazał wszczęcie oficjalnego śledztwa w sprawie szefa Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL) Ivana Rudohy’ego. Niedawno NAZK sporządził przeciwko niemu protokół w sprawie ujawnienia korupcji.

Informacja ta została podana w zarządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 stycznia.

Do prowadzenia śledztwa powołano Krajową Agencję Służby Cywilnej, która powinna powołać w tym celu komisję.

Śledztwo powinno zostać przeprowadzone w ciągu dwóch miesięcy, a jego wyniki powinny zostać przedstawione wraz z propozycjami do rozpatrzenia przez rząd.

Dzień wcześniej Iwan Rudy oświadczył, że kwestionuje w sądzie działania NAZK. Jego zdaniem wszczęte przez niego postępowanie dyscyplinarne wobec sygnalisty korupcyjnego było zgodne z prawem. Ivan Rudy złożył do sądu skargę na działania Krajowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji. NAKC złożyła wówczas doniesienie przeciwko niemu oraz premierowi Denysowi Szmyhalowi za ujawnienie informacji o sygnale korupcyjnym.


Według niego sporządzony protokół zawiera „całkowicie bezpodstawne” oskarżenia, a zatem ma „wątpliwą” moc prawną.

„To normalna manipulacja ze strony NAKC” – stwierdził szef Komisji. Dodał, że postępowanie dyscyplinarne wobec sygnalisty korupcyjnego było zgodne z prawem. Nie potrafi jednak stwierdzić, na podstawie czego wszczęto postępowanie, „bo może to zaszkodzić zarówno nam, jak i osobom trzecim”.

O co chodzi w sprawie?

NAZK sporządził raport w sprawie premiera Denysa Szmyhala. Agencja twierdzi, że bezprawnie ujawnił informacje o sygnale korupcyjnym, o którym dowiedział się w trakcie pełnienia obowiązków służbowych.

Jak zauważono, Shmyhal rozpatrzył raport na temat korupcji sporządzony przez sygnalistę-pracownika Komisji ds. Regulacji Hazardu i Loterii (KRAIL) i poinstruował go, aby go rozpatrzyć i poinformować wnioskodawcę oraz Gabinet Ministrów na podstawie wyników. Jednocześnie wśród urzędników, którzy otrzymali mandat, znalazł się szef KRAIL Iwan Rudy, o którego działaniu poinformował sygnalista. Dowiedziawszy się o tym, Rudy wszczął wobec sygnalisty postępowanie dyscyplinarne – zauważa NAZK.

Na podstawie tych faktów agencja prowadzi od września śledztwo, a w grudniu wydała Szmyhalowi polecenie przeprowadzenia oficjalnego śledztwa w sprawie Iwana Rudego. Nie otrzymawszy odpowiedzi na te instrukcje, NAZK skierował wniosek do Prezesa Rady Ministrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *