Ukraińcy zapłacą podatek od bitcoina, projekt ustawy jest już w Radzie

Projekt ustawy o opodatkowaniu operacji kryptowalutowych, który w tym tygodniu został przedłożony Radzie Najwyższej, pozwoli Ukrainie uruchomić legalny rynek kryptowalut i zbudować potężną gospodarkę cyfrową. Ponadto stanie się dodatkowym źródłem dochodów budżetu. Informację tę przekazał Mychaiło Fiodorow, Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Pełna treść komunikatu dostępna jest na oficjalnym kanale telegram Ministra Fiodorowa.

„Ustawa pomoże stworzyć korzystne warunki dla rozwoju branży kryptowalut, zwiększyć wpływy do budżetu i zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Ukrainy” – podkreślił Mychaiło Fiodorow.

Projekt ustawy nr 10225-1 o obrocie wirtualnymi aktywami na Ukrainie. umożliwi ustalenie statusu prawnego i klasyfikację aktywów wirtualnych, a także dostosowanie ich do europejskich standardów regulacji kryptowalut (MiСА). Ponadto stworzy strefę innowacji, w której przez trzy lata będzie można pracować bez uprzedniego zezwolenia.

Ważne jest również to, że projekt ustawy umożliwi dostosowanie rynku kryptowalut do międzynarodowego standardu przeciwdziałania praniu pieniędzy FATF, a także wprowadzi proste i jasne warunki podatkowe dla handlu kryptowalutami. W szczególności wprowadzane jest stopniowe podwyższanie podatku dochodowego od osób fizycznych:

  • 5% w ciągu pierwszych 3 lat;
  • 9% w ciągu kolejnych 5 lat;
  • 18% po 8 latach.

Wprowadza się 18% podatek dochodowy dla dostawców usług kryptowalutowych. Jednocześnie zwolnione z podatku VAT od transakcji na wirtualnych aktywach będą jedynie usługi doradcze.

Nie będzie naliczany podatek VAT także od transakcji osób prawnych (z wyjątkiem tokenów usługowych – czyli transakcji tokenizowanymi towarami i usługami). Użytkownicy Diya będą mogli wybrać, jaki podatek zapłacą: 18% od zysku czy 9% od wycofanego kapitału.

„Oczekujemy, że parlament poprze projekt ustawy i pomoże w rozwoju nowych branż cyfrowych. W końcu wsparcie biznesu jest podstawą wzrostu gospodarczego Ukrainy” – dodał Fiodorow.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *