W Hiszpanii odnaleziono skradzioną z Ukrainy starożytną biżuterię.

W Hiszpanii odnaleziono 11 ozdób scytyjskich z muzeum w Kijowie. Skonfiskowane klejnoty należą do dziedzictwa narodowego Ukrainy, ich wartość wynosi ponad 60 milionów euro.

Aresztowano 5 osób (trzy narodowości hiszpańskiej i dwie narodowości ukraińskiej), rozbijając w ten sposób siatkę przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem dobrami kultury z Ukrainy. W śledztwie hiszpańska policja współpracowała ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, a także z dyplomatami Bułgarii, Ukrainy, Albanii, Macedonii Północnej i Cypru.

Zajęte przedmioty – złota biżuteria o wielkiej wartości historycznej i gospodarczej – zostały skradzione i nielegalnie wywiezione i miały zostać sprzedane w Madrycie.

Informację przekazała hiszpańska policja.

🚩Intervenidas en #Madrid 11 piezas de oro valoradas en ➕60.000.000 € pertenecientes al patrimonio histórico de #Ucrania

Śledztwo w tej sprawie trwało od kilku lat

Według śledczych, w latach 2009-2013 skonfiskowane ozdoby scytyjskie były prezentowane w jednym z kijowskich muzeów. Później nabył je prawosławny ksiądz, który w 2016 roku wywiózł je z Ukrainy. W tym celu sfałszował dokumenty, z których wynikało, że klejnoty miały stanowić własność Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Ponieważ biżuterii nie można było legalnie sprzedać na aukcji, sprawcy włączyli ją do kapitału specjalnie utworzonych spółek, aby łatwiej było później sprzedać biżuterię.

Pierwszy egzemplarz śledczy przejęli w 2021 r. Był to złoty pas z głowami baranów, który został zdeponowany w sejfie w Madrycie i który główny śledczy sprzedał prywatnie i bezpośrednio madryckiemu biznesmenowi. To właśnie od tego momentu, po licznych działaniach policji, agenci potwierdzili, że osoby objęte dochodzeniem posiadały inne przedmioty o podobnych cechach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *