Wzrosły koszty wydania prawa jazdy, egzaminów i rejestracji samochodu

Od 1 stycznia 2024 roku na Ukrainie wzrosły koszty wydania prawa jazdy, egzaminów i rejestracji samochodu.

Koszty usług administracyjnych pozostały niezmienione przez ponad 10 lat. W tym czasie wzrosły ceny zasobów materialnych, utrzymania obsługi informacyjnej rejestrów państwowych, sprzętu komputerowego i utrzymania infrastruktury.

Wzrosły także koszty paliw i smarów do konserwacji pojazdów. Centra serwisowe MSW aktualizują flotę samochodową o nowoczesne samochody, a sale egzaminacyjne do egzaminów teoretycznych są wyposażone w sprzęt komputerowy. W związku z tym koszt płatnych usług administracyjnych był nieuzasadniony ekonomicznie i prowadził do dodatkowych kosztów ze strony budżetu.

W związku z tym zmieniają się koszty niektórych płatnych usług administracyjnych centrów usług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wcześniej koszt egzaminów teoretycznych i praktycznych wynosił 13 hrywien, a wydanie prawa jazdy – 26 hrywien. Cena przeprowadzenia czynności rejestracyjnych pojazdów wynosiła 200 hrywien.

  • Wydanie prawa jazdy uprawniającego do kierowania pojazdami — od 26 hrywien do 230 hrywien;
  • Przystąpienie do egzaminu teoretycznego — od 13 hrywien do 250 hrywien;
  • Zdanie egzaminu praktycznego — od 13 hrywien do 420 hrywien;
  • Rejestracja, ponowna rejestracja pojazdów kołowych, wszystkich kategorii z wydaniem dowodu rejestracyjnego lub jego sporządzeniem w formie elektronicznej i przydzieleniem alfanumerycznej kombinacji tablic rejestracyjnych z ich wydaniem lub bez, wyrejestrowaniem pojazdu z wydaniem dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych na przejazdy jednorazowe – z 200 hrywien do 350 hrywien.

W styczniu Ukraina zaktualizowała algorytm szkolenia w szkole nauki jazdy i zdawania egzaminów na prawo jazdy – praktykę można rozpocząć dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego.

13 lipca Rada Najwyższa przyjęła w całości projekt ustawy nr 7354, który umożliwia przyszłym kierowcom samodzielne studiowanie części teoretycznej bez uczęszczania do szkoły nauki jazdy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *