Derusyfikacja: mapa ulic Kijowa, których nazwy zostały zmienione
Kijów aktywnie pozbywa się toponimów kojarzonych z Rosją. W stolicy kraju zmieniono nazwy prawie 300 alei, ulic, alejek i placów. Strona „Bird in Flight” sporządziła mapę, która wyjaśnia zmianę ich nazw.
Od 2015 roku Ukraina prowadzi dekomunizację: znikają głównie nazwy ulic i pomniki związane z okresem sowieckim. Do 2022 roku w Kijowie zmieniono 436 toponimów. Inwazja na pełną skalę przyspieszyła proces zmiany nazw. Teraz usuwane są nie tylko sowieccy bohaterowie, ale także Rosjanie z różnych okresów historycznych np. poeta Puszkina, pisarz Tołstoj i kompozytor Glinka.
Dopiero latem 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Ukrainy „O nazwach geograficznych” dotyczące dekolonizacji toponimii i uregulowania używania nazw geograficznych w osadach. Toponimy zawierające nazwy obiektów geograficznych Federacji Rosyjskiej, jej istotne daty i wydarzenia, a także nazwiska osób, które przeprowadziły agresję militarną na Ukrainę, są obecnie na Ukrainie zakazane.
OTWÓRZ MAPĘ
Mieszkańcy Kijowa aktywnie biorą udział
Mieszkańcy stolicy zaproponowali ponad 12 000 opcji zmiany nazw ulic, pasów ruchu, alejek, alei i autostrad.
Komisja ekspercka wybrała toponimy, które należy zmienić w pierwszej kolejności, i nazwy poddano pod głosowanie. Sondaż w aplikacji „Kyiv Digital” trwał od 15 do 19 czerwca, wzięło w nim udział ponad 6,5 mln osób – głosowali nie tylko mieszkańcy stolicy.
Nie wszystkie zaproponowane przez obywateli toponimy znalazły się na liście do głosowania. Ulice, które miały nazwę historyczną, zanim zmieniono je w czasach sowieckich, zostały przekazane Radzie Miejskiej do rozpatrzenia osobno, aby przywrócić dawny toponim.
Według Ołeksandra Alfiorowa, szefa kijowskiej komisji eksperckiej ds. toponimii, to ona podjęła ostateczną decyzję o zmianie nazwy. Stało się tak zwłaszcza w przypadku ulicy Maryny Cwietajewej. Nazwę zmieniono na cześć artystki Oleksandry Ekster, choć w głosowaniu pierwsze miejsce zajęła 60-letnia Mychajłyna Kotsyubynska, a drugie – artystka Maria Bashkirtseva. Ekster została wybrana ze względu na to, że wśród kandydatów jest ona najściślej związana z Kijowem.
Celem komisji było zrównoważenie architektonicznego i toponimicznego krajobrazu Kijowa, a nie przeciążanie go jedynie nazwami określonych epok.
Nowe nazwy ulic
Niektóre ulice stolicy zostały nazwane imionami zagranicznych osobistości politycznych. Czerwonotkacka nosi teraz imię Winstona Churchilla, Iskrivska to teraz ulica Dżochara Dudajewa. Alfyorov twierdzi, że w ten sposób chcieli poświęcić ulice zaprzyjaźnionym narodom, do których należały te postacie. Dlatego też ulica Theodore’a Dreisera, amerykańskiego pisarza sympatyzującego z komunizmem, została nazwana na cześć amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana, „który w swojej twórczości często odwoływał się do narodu ukraińskiego i zabiegał o niepodległość naszego kraju dzięki upadek ZSRR.”
Niektórym ulicom nazwanym na cześć rosyjskich osobistości kultury lub bohaterów radzieckich nadano porównywalne nazwy. Zmieniono je na cześć postaci ukraińskich lub ukraińskich bohaterów, albo na cześć obszaru, po którym przebiega ulica, lub na cześć zwierząt. W szczególności ulica generała Dovatora została nazwana Dubow, ulica Borysa Garina – Dachna, ulica Travnevy – Kachyna, a trzecia ulica Kryłowej – Szczuchy.